• PÓKI POLSKA ŻYJE W NAS, PÓTY NIE ZGINIE

          • "Płomień rozgryzie malowane dzieje, 

            Skarby mieczowi spustoszą złodzieje,Pieśń ujdzie cało..."

                                            /Adam Mickiewicz, Konrad Wallenrood/

            W mroźny niedzielny poranek w kościele parafialnym w Rącznej było ciepło i radośnie. Spotkaliśmy się, by połączeni pieśnią poczuć, jaką wartością jest wolność.

            Siłą kilkudziesięciu młodych głosów, płynących z pełnych zapału serc naszych chórzystów zabrzmiały pieśni patriotyczne różnych epok. Usłyszeliśmy radosne piosenki Powstania Warszawskiego, utwory współczesne i najbardziej lubiane pieśni legionowe. Melodia płynęła daleko, daleko...

            Dziękujemy serdecznie Księdzu Proboszczowi za przyjęcie nas w kościele i ciepłe słowa do nas skierowane, Dyrekcji, nauczycielom, wychowawcom i rodzicom za to, że byli w tym dniu z nami, a także wszystkim słuchaczom, którzy swoją obecnością dodawali nam sił.

            Słowa wdzięczności kierujemy także do absolwentów naszej szkoły, którzy wraz z nami wystąpili: Sławkowi z jego niezawodną trąbką, Darii z lirycznym głosem, Amelii, Dominice, Karolinie i Kindze.

            Do zobaczenia za rok!

            Chór SP im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznej

          • "NA STOS RZUCILIŚMY SWÓJ ŻYCIA LOS..."

          • W przeddzień 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości nasza szkoła rozbrzmiewała dźwiękami najbardziej znanych i lubianych pieśni legionowych i patriotycznych. Koncert przygotowany przez 50 - osobowy szkolny chór zapalił nas wszystkich do radosnego świętowania jednego z najważniejszych świąt narodowych w naszej ojczyźnie. Wspólnie przeżywaliśmy więc zarówno radość, jak i wzruszenie, przez które prowadziły nas piosenki przeplatane poezją i fragmentami polskiej muzyki filmowej.

            "Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą,

            lecz kimś największym, kim można być... sobą".

            /Leopold Staff/

          • KOMU KRÓL SOBIESKI GODNIE PATRONUJE, TEN NIECH Z DUMĄ W SERCU PRAWDZIWIE ŚLUBUJE...

          • W dniu poprzedzającym rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości pierwszoklasiści przeżywali piękną uroczystość. Wobec zgromadzonych starszych kolegów i koleżanek, nauczycieli, a także wobec rodziców, którzy byli z nimi w tym wyjątkowym dniu złożyli ślubowanie i zostali pasowani przez panią Dyrektor na prawowitych uczniów naszej szkoły.

            Pierwszaki długo przygotowywały się do tej chwili. W rocie ślubowania padły min. słowa: "Chcę być dobrym Polakiem i wiedzieć, co znaczy kochać swoją ojczyznę Polskę. Nade wszystko jednak, pragnę być dobrym człowiekiem". Dzieci wprowadziły obecnych w świat najważniejszych symboli narodowych przypominając postaci drużyny legendarnego Lecha, który zapatrzony w orła broniącego swojego gniazda, ustanowił godło Polski. Podkreśliły także piękno Krakowa wspominając legendę o wawelskim smoku. Gdy zaś z ich ust popłynęła "pieśń nam tak bliska, bo najpiękniejsza" - "Mazurek Dąbrowskiego" słychać było chyba w całej okolicy!

            Pierwszoklasiści, brawo!

            Witamy Was w naszej szkolnej społeczności. Niech Wam tu będzie dobrze!

          • Pasowanie na przedszkolaka

          • Uroczystość pasowania na przedszkolaka to jeden z ważniejszych momentów w życiu małego dziecka. Jest to pierwszy krok do samodzielności a bycie przedszkolakiem do przeżywania wielu wspaniałych, cudownych przygód i doświadczeń.

          • INFORMACJE -EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

          • Materiały i informacje dotyczące egzaminu ósmoklasisty dostępne są na stronie Okręgowej Komisji Egzaminacyjne w Krakowie           http:/www.oke.krakow.pl/inf

          • Bądź dumny! Wywieś flagę na Święto Niepodległości !

          • Dzięki życzliwym działaniom Przewodniczącego Rady Rodziców, Wójta Gminy Liszki oraz Wojewody Małopolskiego nasza społeczność szkolna otrzymała zestaw flag. Dostali je uczniowie i nauczyciele za udział w szkolnych konkursach i działaniach związanych ze szkolnymi obchodami Narodowego Święta Niepodległości. Z radością zobowiązali się do godnego wywieszenia flagi państwowej na budynkach swojego domu. Dziękujemy!

          • Jak rosną kryształy?

          • Jakub Ludwikowski, uczeń klasy siódmej, w ramach zajęć dodatkowych z chemii wyhodował kolorowe kryształy chlorku sodu NaCl. Po dodaniu barwnika można zaobserwować strefy wzrostu kryształów. Dziś każdy mógł zobaczyć i sprawdzić, jak rosną kryształy!

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek

          • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzimy 5 listopada, święto to ustanowiono w rocznicę urodzin Walta Disneya – jednego z najpopularniejszych autorów animowanych bajek dla dzieci. Dzień ten niesie za sobą nie tylko chęć docenienia bajek i ich twórców, ale i wartości edukacyjne. To dobra okazja, by zachęcić najmłodszych do czytania bajek, a co za tym idzie rozwijania wyobraźni, pamięci, zdobywania wiedzy na różne tematy, poznawania nowych słów, zasad gramatyki czy kształtowania właściwych postaw moralnych. W naszej szkole przedszkolaki i klasy młodsze miały okazje spędzić czas przy bajkowych zagadkach, puzzlach i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcia z bohaterami bajek.

          • Warsztaty profilaktyczne

          • W dniu 02.11.2022 odbyły się w naszej szkole warsztaty profilaktyczne dla uczniów klas VII i VIII prowadzone przez Panią Magdalenę Uroda. Realizowane były one w ramach programu FRED GOES NET. Celem spotkań było dostarczenie właściwej wiedzy na temat alkoholu oraz uświadomienie młodym ludziom czym ryzykują sięgając po alkohol. Prelegentka uświadomiła uczniom jakie mogą ponieść konsekwencje prawne oraz jakie mogą być konsekwencje zdrowotne, ekonomiczne czy społeczne. Uczniowie z dużym zaangażowaniem brali udział w warsztatach, które miały formę debaty. Mamy nadzieję, że podejmowane przez szkołę działania profilaktyczne zaowocują umiejętnością dokonywania postanowień abstynenckich wśród naszych podopiecznych.

          • Jesienne ekstrakcje z liści

          • Uczniowie klasy ósmej, korzystając z darów jesieni, na niedawnych zajęciach z chemii, dokonywali ekstrakcji poszczególnych składników znajdujących się w jesiennych liściach. Samodzielnie wykonywali kolumny chromatograficzne a następnie obserwowali, jak rozdzielają się kolorowe ekstrakty z roślin.

          • "Kto przysięgę naruszy, biada jemu, za życia biada..."

          • Koniec października obfitował w wiele wydarzeń w naszej szkole. Jednym z nich było przedstawienie przygotowane przez uczniów klasy 7 i 6a w ramach teatralnych zajęć rozwijających. Wybraliśmy "Świteziankę" by uczcić coroczne Narodowe Czytanie - tym razem cała Polska czytała "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.​​​​​​

            Uczniowie zaangażowali się całym sercem - zaczęli od inspiracji, potem zaplanowali każdy szczegół, by na końcu przejść do działania. Poniższa relacja to jedynie kilka momentów z ostatnich dni przed przedstawieniem - tak naprawdę praca trwała od początku września. Aktorzy i dublerzy uczyli się ról, scenografowie gromadzili potrzebne materiały do dekoracji, dźwiękowiec szukał odpowiedniego podkładu muzycznego, kostiumolodzy łamali sobie głowę nad potrzebną odzieżą a graficzki projektowały plakaty teatralne. Ciężka praca całego zespołu opłaciła się. Efekt końcowy mogliśmy zaprezentować uczniom i nauczycielom 28 października.

            W rolach głównych wystąpili:

            Narrator - Adam Martyna/Jakub Wąsik

            Świtezianka 1 - Aleksandra Łajczak

            Świtezianka 2 - Emilia Pyla

            Strzelec - Bartłomiej Suchan

            Niespodzianką był występ nauczycieli naszej szkoły. Odczytali oni inną balladę Adama Mickiewicza pt. "Powrót taty". Serdecznie dziękujemy za wsparcie!

          • Szkoła Pamięta !

          • W tym wyjątkowym czasie wspominamy naszych zmarłych. Społeczność naszej Szkoły odwiedza groby zmarłych nauczycieli, pracowników i uczniów. Pamięć o nich przekazywana jest kolejnym pokoleniom. Wraz z symbolicznym światłem pamięci ofiarujemy modlitwę, ofiarę Mszy św. oraz wypominki we wspólnocie parafialnej.

          • Dzień Języków Obcych

          • "Iloma językami mówisz, tyle razy żyjesz" głosi czeskie przysłowie. Wiedzą o tym również nasi uczniowie, którzy 27. października wzięli udział w obchodach Dnia Języków Obcych. W tym roku każda z klas IV-VIII miała za zadanie przygotować krótką scenkę w języku obcym na wylosowany wcześniej temat. Dzięki temu na chwilę przenieśliśmy się do restauracji, gabinetu lekarskiego, zoo, sklepu z ubraniami, a nawet... na koncert Freddiego Mercury'ego

          • "Zamiast tępić zło, lepiej szerzyć dobro." Antoine de Saint-Exupéry

          • 21 października uczniowie klasy 6b mieli okazję w sposób artystyczny dowiedzieć się, że „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu, a prawdziwie patrzy się tylko sercem”. Prawdę tę w sztuce „Mały Książę” przekazali im aktorzy teatru współczesnego, których po spektaklu mieli okazje osobiście poznać! A skoro mowa o sercu to wszyscy wiedzą, że droga do niego wiedzie przez żołądek, najlepiej słodkim torem. Warsztaty produkcji cukierków i lizaków w „Ciuciu Cukier Artist” osłodziły młodzieży poznanie tajników zawodu cukiernika. Kto wie może po tym dniu, któryś z naszych uczniów odnajdzie swoje powołanie!

          • Spotkanie z policją

          • W dniu 18.10.22 w naszą szkołę odwiedziła pani st.asp. Klaudia Bletek z Wydziału Prewencji  Komendy Powiatowej Policji w Krakowie. Pani Starsza Aspirant przeprowadziła prelekcję dla uczniów klas IV -VIII na temat cyberprzemocy i odpowiedzialności karnej nieletnich. Po omówieniu cyber zagrożeń na jakie może być narażony młody człowiek, Pani Klaudia przedstawiała zasady bezpiecznego  korzystania z mediów cyfrowych. Omówiła też temat odpowiedzialności karnej nieletnich. Wyjaśniła co to jest czyn zabroniony, czyn karalny, co oznacza słowo demoralizacja i jakie mogą być jej przejawy. Szczególną uwagę zwróciła na nową Ustawę z dnia 9 czerwca 2022r o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Wyjaśniła jakie są obecnie kompetencje  dyrektora szkoły  w przypadku gdy nieletni wykazuje przejawy demoralizacji lub dopuścił się czynu karalnego. Podkreśliła, w myśl obowiązującej ustawy obniżona została dolna granica wieku odpowiedzialności nieletnich z 13 do 10 lat.

            Mamy nadzieję, że przekazane informacje zapadną w pamięci naszym wychowankom i jako szkoła nie będziemy mieli do czynienia z niepożądanymi zrachowaniami naszych uczniów.

          • III Międzynarodowa edycja „Przerwy na czytanie”

          •  Ponownie wzięliśmy udział w ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w liczbie osób czytających na przerwie  pt. Przerwa na czytanie – bicie rekordu w czytaniu na przerwie. Wydarzenie odbywa się w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych oraz kampanii społecznej Cała Polska czyta dzieciom.

             Celem akcji jest promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, pokazanie uczniom, że czytanie jest ciekawe oraz zachęcanie ich do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.

             17 października na długiej przerwie było naprawdę…. ciiiiiiicho. Wszyscy zabrali ze sobą ulubione książki lub lektury i zasiedli do wspólnego czytania. Młodszym uczniom czytały wspaniałe wychowawczynie. Nie obyło się bez „zadania specjalnego”! Każda klasa miała zaprezentować inną lekturę – niektórzy naprawdę wzięli sobie do serca to zadanie.

            W klasie VII powstała cmentarna kaplica, gawiedź wywoływała duchy a Guślarz krzyżem odwoływał przybyłe zjawy, wiernie oddając scenę z „Dziadów cz. II”. Mickiewicz byłby dumny!

            Gdyby rodzice uczniów klasy VIII szukali zaginionych prześcieradeł i obrusów, to donosimy, że są tutaj! Petroniusz i Winicjusz nie chodzili przecież  w dresie!

            Klasa VI a wyszła z magicznej szafy, nie zdążyła zdjąć zimowych ubrań – tak się spieszyła do czytania! Piotr przyjechał na Aslanie, a porządku pilnowały dwie Zuzanny. Nikt nie powinien przeszkadzać (łuki i strzały były w gotowości).

            VI b wróciła z pustyni i z puszczy, bardzo się zmęczyła długą wędrówką, więc uczniowie czytali leżąc.

            W klasie II pojawiły się jaskółka, żaba i kret. Pewnie chcieli porwać piękną Calineczkę, tylko nie wiedzieli którą…

            Klasa I postawiła na legendy polskie i ze wzgórza wawelskiego przyprowadziła smoka wawelskiego – i to nie jednego! Były królewny i królowie, księżniczki, książęta oraz damy dworu.

            Klasa III szukała ziarnka grochu wśród poduszek, a znalazła kilka księżniczek. Prawdziwych 😊

            Przedszkolaki z grupy „Motylków” i „Biedronek” wybrały się na stragan i w dzień targowy kupiły same dorodne i zdrowe warzywa.

            Klasa IV od rana przyklejała sobie piegi, a klasa V zeszła z Olimpu by poczytać razem z nami 😉

             

            To nie ostatnia nasza „Przerwa na czytanie” – w przyszłym roku znów będziemy czytać i dobrze się bawić!

          • Fizyka dla Smyka

          • Dnia 12 i 13 października 2022r. w naszej szkole odbyły się pokazy naukowe pt. "Fizyka dla Smyka". Brały w nich udział dzieci z OP i klas I - IV. Podczas zajęć, wspólnie z osobą prowadzącą, dzieci przeprowadzały interesujące doświadczenia związane ze światłem. Poznały między innymi: co to jest światło i jakiego jest koloru, wyczarowały tęczę, poznały magiczne efekty pracy z laserem. Ponadto odkryły tajemnice stroboskopu, działanie peryskopu, kalejdoskopu oraz poznały  sekret rozróżniania dobrych okularów przeciwsłonecznych od tych bez filtra UV.Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, uczniowie świetnie się bawili odkrywając niesamowite zjawiska zachodzące w codziennym życiu.Wkrótce kolejne spotkanie z "Fizyką dla Smyka".

          • Wizyta u stomatologa

          • Informujemy, że w dniu 19.10.2022r.(środa) w godz. 14.00 - 17.00 będzie sprawowana opieka stomatologiczna dla dzieci, które nie korzystały z opieki stomatologicznej w Specjalistycznym Centrum Stomatologii 32-084 Morawica, Aleksandrowice 133. Tel. do kontaktu  600 290 738

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • "Kto nabytą wiedzę pielęgnuje, a nową bez przerwy zdobywa, ten może być nauczycielem innych"

            Konfucjusz​​​​​​​​​​​

            W dniu 13 października w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Klasa II i V wspólnie przygotowały krótki apel z okazji tego ważnego dnia. Nie obyło się bez życzeń i podziękowań od Samorządu Szkolnego oraz Pani Dyrektor. Zostały wręczone drobne upominki wykonane przez uczniów szkoły. Wszystkim pracownikom szkoły jeszcze raz składamy serdeczne życzenia.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznej
      • (12 )280 80 26 tel.fax (12) 280 80 26 Inspektor Ochrony Danych Osobowych - kontakt : iod@liszki.pl
      • Rączna1 32-060 Liszki Poland
      • adres WWW spraczna1edupage.org
    • Logowanie