• Wielkie wyprawy małych Biedronek

          • 6 października dzieci z oddziału przedszkolnego wybrały się na wycieczkę do Krakowskiej Manufaktury Czekolady, gdzie poznały historię powstania czekolady, a także wyrabiały pralinki, rysowały topioną czekoladą oraz dekorowały gotowe pralinki posypkami. Na zakończenie wycieczki dzieci udały się na Kopiec Kraka, gdzie mogły podziwiać panoramę Krakowa. Było wspaniale!

          • Dzień bez Agresji

          • W związku z obchodzonym w październiku Dniem bez Agresji, uczniowie klasy VII,   pod nadzorem  wychowawcy klasy i pedagoga szkolnego, przygotowali dla swoich kolegów film  wzorowany na programie telewizyjnym „Uwaga”. Wyreżyserowany odcinek dotyczył problemu agresji wśród uczniów fikcyjnej szkoły. Uczeń szóstej klasy został brutalnie pobity przez swoich kolegów. W programie swoje stanowisko prezentują dyrekcja szkoły, pedagog, wychowawca klasy oraz uczniowie i rodzice uczniów. Całość opatrzona została wymownym komentarzem dziennikarza prowadzącego. Zwraca on uwagę na to, że agresja jest niestety zjawiskiem powszechnym. Najbardziej niepokojące jednak jest to, że do brutalnych aktów przemocy skłonni są coraz młodsi uczniowie.

            Prezentowany film miał na celu  uwrażliwienie  naszych uczniów na problem przemocy wśród młodzieży oraz  ukazanie  właściwych  sposobów  reagowania na  przejawy agresji.  Mamy nadzieję, że przedstawione sytuacje nigdy nie będą miały miejsca w naszej szkole i pozostaną tylko w sferze fikcyjnie wyreżyserowanych filmów.

          • Jesień w przedszkolu

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego "Motylki" wzbogacając swoją wiedzę uczestniczyły w zajęciach oddechowych, kulinarnych, konstrukcyjnych oraz brały udział w projekcie edukacyjnym "Razem przez cztery pory roku" wykonując moduł "Jesień"

          • "Niechaj na wieki będzie krzykiem rozpaczy i przestrogą dla ludzkości to miejsce…”

          • W czwartek 6 października 2022r. uczniowie klasy VIII pojechali na wyjazd edukacyjny do Muzeum KL Auschwitz-Birkenau, czyli do niemieckiego obozu zagłady. Podczas zwiedzania obozów w Auschwitz i Birkenau uczniowie wysłuchali opowiadania o planowej zagładzie Żydów, Polaków i przedstawicieli innych narodów, zorganizowanej przez państwo niemieckie w czasie II wojny światowej. Ta historia cierpień tysięcy kobiet, mężczyzn, dzieci, miała pokazać młodzieży do czego może doprowadzić nienawiść oraz okazywanie pogardy drugiemu człowiekowi. Była to trudna, ale konieczna lekcja historii, którą powinni poznać wszyscy młodzi ludzie. Tylko tak mogą zrozumieć czym był totalitaryzm i jak zmienił życie milionów ludzi. To lekcja o cierpieniu, braku nadziei i bestialstwie niemieckich katów. Obrazy i słowa muszą pozostać w pamięci jako przestroga i przypomnienie o tym, kto był założycielem, fundatorem, organizatorem i wykonawcą tej machiny zagłady. Wzorowa postawa naszych uczniów daje nadzieję, że wyjazd spełnił zakładane cele.

          • Światowy Dzień Uśmiechu

          • ​​​​​Corocznie Światowy Dzień Uśmiechu obchodzony jest w pierwszy piątek października. Pomysłodawcą tego święta był Harvey Ball, który w 1963 roku stworzył słynny znaczek uśmiechniętej buźki na żółtym tle - “smiley'a”. Obrazek stał się jednym, z najbardziej rozpoznawalnym symbolem radości na całym świecie. Jednak wraz z komercjalizacją żółtego znaczka, Harvey Ball coraz bardziej zaniepokojony zatarciem pierwotnego znaczenia jego dzieła, postanowił zainicjować Światowy Dzień Uśmiechu, który zachęcał do jak najczęstszego uśmiechania się i czynienia dobrych uczynków.

            I my postanowiliśmy dołączyć do akcji i bardzo szeroko się uśmiechać :

            Pierwsze obchody święta zostały zainicjowane 1 października 1999 roku, w mieście Worcester w stanie Massachusetts. Dzień przyciągnął uwagę mediów, zwłaszcza przemówienie autora uśmiechniętego symbolu, który powiedział: „Ten dzień odzwierciedla to, co jest w każdym z nas – patrząc na inną osobę chcemy ujrzeć uśmiech. Czasem o tym zapominamy. Czasem świat wydaje się wielki i pełen problemów, które trudno zrozumieć, a co dopiero rozwiązać. Zaczynamy wierzyć, że jesteśmy zbyt mali, żeby dokonać zmiany. Ale to nieprawda. Prawda jest taka, że każdy z nas może coś zmienić każdego dnia”. Od tej chwili do corocznych obchodów przyłącza się wiele osób, dla których Dzień Uśmiechu jest doskonałą okazją do wyrażenia radości i niesienia pomocy potrzebującym.

            A uśmiech jest nie tylko wyrazem szczęścia, ale także spełnia bardzo wiele ważnych funkcji. Przede wszystkim badania naukowe udowodniły, że śmiejące się twarze wydają nam się ładniejsze, przyjaźniejsze oraz atrakcyjniejsze. Zmarszczki mimiczne, które powstają podczas uśmiechu odbierane są przez rozmówców jako pozytywne, w przeciwieństwie do zmarszczek powstałych w wyniku starości. 

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • W czwartek, 29 września, w naszej szkole obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto ma na celu promocję głośnego czytania dzieciom oraz zachęcanie do częstego obcowania z książką. Biblioteka szkolna tradycyjnie jak co roku, zaprosiła uczniów z kl. I-III do wspólnego, głośnego czytania. Dzieci z uwagą wysłuchały wybranych opowiadań z książki “Mądre bajki”, które czytali im koleżanki i koledzy z klasy VIII. To bardzo ważne, aby czytać dzieciom na głos, w szkole oraz w domu.

          • Rywalizacji ciąg dalszy

          • Tym razem do głosu w sportowej rywalizacji doszli uczniowie klas 6-8. Niesamowicie zapowiada się "Rącznianka" w tym roku.

            W kategorii starszaków liczba uczestników była największa od powstania ligi, a niespodzianka goniła niespodziankę. Zwycięzcami w unihokeju zostali uczniowie klasy 7: Bartłomiej Suchan i Adam Martyna, a liderami wśród klas po pierwszej konkurencji jest klasa 4! Gratulację dla zwycięzców i życzymy powodzenia w dalszej części zmagań. Następna konkurencja już w kolejny poniedziałek dla juniorów, a będzie to zbijak! Będzie się działo.

          • Owocowy zawrót głowy

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego "Biedronki" w poniedziałek zajadały się własnoręcznie wykonanymi, kolorowymi, owocowymi szaszłykami. Uczyły się w ten sposób jeść smacznie i zdrowo.

          • Uniwersytet Dzieci w Klasie

          • W tym roku szkolnym uczniowie klasy II z  inicjatywy pani pedagog przystąpili do projektu Fundacji Uniwersytetu Dzieci. Fundacja ta już od 2007 roku rozbudza dziecięcą ciekawość i rozpowszechnia nowoczesne metody edukacji, wykraczając poza tradycyjne nauczanie. Działa w dwóch obszarach: organizuje sobotnie zajęcia z naukowcami w 5 miastach w Polsce (Uniwersytet Dzieci) oraz popularyzuje w szkołach autorskie scenariusze lekcji (Uniwersytet Dzieci w Klasie).

            W klasie II realizowany będzie projekt: „Jak rozpoznawać emocje?”. Składa się on z 8 lekcji powiązanych tematycznie. Podczas zajęć uczniowie uczyć się będą kompetencji społecznych, nawiązywania dobrych relacji z innymi, empatii, odczytywania i radzenia sobie z emocjami a także współpracy z innymi.

          • Informacja dotycząca akcji jodowej na wypadek zdarzenia radiacyjnego


          • Szanowni Mieszkańcy!
            Informujemy, że Gmina Liszki przystąpiła do „AKCJI JODOWEJ NA WYPADEK ZDARZENIA RADIACYJNEGO”. W związku z informacjami dot. działań zbrojnych w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej służby krajowe we współpracy z samorządami rozpoczęły prewencyjny, wyprzedzający proces dystrybucji tabletek z jodkiem potasu. Jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia EWENTUALNEGO zagrożenia radiacyjnego.
            W gminie Liszki wyznaczonych jest 15 punktów, które w razie konieczności będą dystrybuować tabletki z jodkiem potasu. Niemniej jeśli dojdzie do ww. zdarzenia będzie ono komunikowane w mediach ogólnopolskich, a po wydaniu zarządzenia Wojewody Małopolskiego, także za pośrednictwem mediów lokalnych z określeniem daty rozpoczęcia wydawania preparatów na terenie gminy Liszki.
            Jednocześnie informujemy, że tego typu niebezpieczeństwo obecnie nie występuje. Sytuację jest nieustannie monitorowana przez Państwową Agencję Atomistyki. W gotowości pozostają służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo kraju. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewnia, że odpowiednia ilość jodku potasu została zabezpieczona dla każdego obywatela. Rząd przestrzega jednocześnie przed profilaktycznym przyjmowaniem jodku potasu.
            Punkty dystrybucji tabletek z jodkiem potasu na terenie gminy Liszki w przypadku wystąpienia zdarzenia radiacyjnego:
            - Dom Ludowy w Baczynie, Baczyn 40 - Dom Ludowy w Budzyniu, Budzyń 1 - Szkoła Podstawowa w Cholerzynie, Cholerzyn 205 - Dom Ludowy w Chrosnej, Chrosna 150 - Szkoła Podstawowa w Czułowie, Czułów 188 - Szkoła Podstawowa w Jeziorzanach, Jeziorzany 1 - Szkoła Podstawowa w Kaszowie nr 1, Kaszów 185 - Szkoła Podstawowa w Kaszowie nr 2, Kaszów 547 - Szkoła Podstawowa w Kryspinowie, Kryspinów 356 - Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Liszkach, Liszki, ul. Św. Jana Kantego 5 - Szkoła Podstawowa w Mnikowie, Mników 13 - Szkoła Podstawowa w Morawicy, Morawica 388 - Szkoła Podstawowa w Piekarach, Piekary 100 - Szkoła Podstawowa w Rącznej, Rączna 1 - Remiza OSP w Ściejowicach, Ściejowice 186
            Dawkowanie: - Osoby od 12 do 60 roku życia: 100 mg jodu (2 tabletki) - Dzieci od 3 do 12 lat: 50 mg jodu (1 tabletka) - Dzieci od miesiąca do 3 lat: 25 mg jodu (½ tabletki) - Noworodki i niemowlęta młodsze niż 1 miesiąc: 12,5 mg jodu (¼ tabletki); - Kobiety w ciąży i karmiące piersią (każdy wiek): 100 mg jodu (2 tabletki). (Rekomendacja Ministra Zdrowia z 2 marca 2022 roku w zakresie przechowywania, dystrybucji i podawania tabletek jodku potasu z rezerw strategicznych, zgromadzonych na wypadek wystąpienia zdarzenia radiacyjnego).
            Więcej informacji na: www.gov.pl.

             

          • Inauguracja Szkolnej ligi sportowej "Rącznianka"

          • 26.09.2022r. odbyła się inauguracja już 4 edycji Szkolnej ligi sportowej "Rącznianka". Przez cały rok dzieci z klas 4-8 będą walczyć o tytuł najlepszego sportowca i sportsmenki roku w kategorii Junior (kl.4-5) i Senior (kl.6-8) oraz o tytuł najlepszej sportowej klasy. Dla zwycięzców i najbardziej zaangażowanych uczniów na koniec roku czekają atrakcyjne nagrody. Pierwsza dyscyplina w jakiej rywalizowały dzieci to unihokej, a rozstrzygnięcia już na początku zmagań przyniosły małe niespodzianki. Zwycięzcami zostali Szymon Krok i Kacper Piątek z kl. 4. Dzieci po zawodach uścisnęły sobie dłonie w geście szacunku dla rywala i podziękowania za grę.

            Ogromnie gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w dalszych zmaganiach, tym samym zachęcamy do rywalizacji wszystkich uczniów kl. 4-8.

          • Dzień Chłopaka

          • W dniu 30.09.2022r. obchodzony jest Dzień Chłopaka. Z tej okazji Samorząd Szkolny pracował nad tym, aby w naszej szkole nie wiało nudą. Dla wszystkich przystojniaków, którzy w tym dniu ubrali elegancką muchę, lub krawat czekała słodka niespodzianka. Młodzi Panowie, przygotowali się jak należy, a w murach szkolnych biło blaskiem szyku i klasy od chłopców "pod krawatem".

            Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również wybory na Dżentelmena roku w naszej szkole. Panowie wystrojeni w szykowne kreacje przepuszczali Panie w drzwiach, obdarowywali kolegów i koleżanki dobrym słowem i odznaczali się w przeróżny sposób godny dżentelmena. Na długiej przerwie wszystkie panie burzliwie debatowały i głosowały na największego dżentelmena w naszej społeczności. Największą liczbę głosów i tytuł Dżentelmena roku zdobył Bartłomiej Suchan z klasy 7, a v-ce Dżentelmenami zostali Jakub Ludwikowski z kl. 7 oraz Wiktor Rosek z kl. 8. Dużym uznaniem panie obdarowały naszych wuefistów z klasą: p. Leszka Matwija i p. Sebastiana Kmitę.

            Ogromnie gratulujemy wszystkim zaangażowanym w to wydarzenie i cieszymy się, że w naszej szkole uczy się tylu Dżentelmenów.

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • 26.09.2022r. w naszej szkole odbyły się wybory na przewodniczącego Samorządu Szkolnego. Wszyscy kandydaci, przez cały tydzień poprzedzający wybory, prowadzili swoje kampanie wyborcze i walczyli o głosy. W dniu wyborów zaprezentowali się po raz ostatni, a następnie do głosu doszli wyborcy, którzy w demokratyczny sposób wyłonili w tym przypadku zwyciężczynię. Została nią Oliwia Krząścik z kl. 8.

            Pełen skład samorządu wygląda następująco:

            Przewodnicząca: Oliwia Krząścik,

            Zastępca przewodniczącej: Jan Łowicki,

            Członkowie samorządu: Bator Edyta, Balinka Oliwia, Bulda Małgorzata, Pyla Emilia, Krok Krzysztof, Łowicki Jan, Łowicka Martyna, Podgórna Julia, Boroń Antoni.

            Opiekunem Samorządu Uczniowskiego jest pan Sebastian Kmita.

            Serdecznie gratulujemy Oliwii i wszystkim kandydatom, życzymy świetnych pomysłów i owocnej pracy na rzecz naszej szkoły!

          • "Bezpieczna Droga do Szkoły"

          • Na początku każdego roku szkolnego rusza akcja "Bezpieczna Droga do Szkoły". Akcji  towarzyszą działania edukacyjne skierowane do najmłodszych uczestników ruchu drogowego. Zajęcia uczą poszanowania i przestrzegania prawa, uwrażliwiają na potrzeby innych uczestników ruchu, rozwijają umiejętności rozpoznawania zagrożeń i radzenia sobie z nimi, ale przede wszystkim motywują do odpowiedzialnych i bezpiecznych zachowań na drogach. W trakcie zajęć, które łączą teorię z praktyką, najmłodsi poznają najważniejsze zasady ruchu drogowego.

            W ramach tej akcji przedszkolaki oraz uczniowie klasy II, w kamizelkach odblaskowych, wyruszyli na wycieczkę. Zapoznali się z elementarnymi zasadami ruchu drogowego, znakami drogowymi oraz dowiedzieli się, jak należy zachowywać się w pobliżu ulicy. Dzieci z radością wyszukiwały znaki drogowe i określały ich znaczenie. 

          • Sensoplastyka

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego "Biedronki" w środę uczestniczyły w zajęciach z sensoplastyki. Sensoplastyka ma wiele zalet i działa w szerokim zakresie: wspomaga budowanie świadomości ciała i przestrzeni, stymuluje rozwoj zmysłów, uwalnia ekspresję twórczą, uczy czerpania satysfakcji z twórczego działania oraz stymuluje kreatywność. Zajęcia z sensoplastyki sprawiąją także przedszkolakom dużo radości! :)

          • Przedszkolaki programują

          • Dzieci z oddziału przedszkolnego "Biedronki" biorą udział w ogólnopolskim programie „Uczymy Dzieci Programować”. Dzięki temu programowi przedszkolaki wprowadzane są do świata kodowania i mogą rozwijać logiczne myślenie, a także zadaniowe podejście do stawianych problemów. Tematem pierwszych zajęć były wspomnienia z wakacji i przedszkolaki musiały ułożyć z kolorowych kartoników aparat.

          • ZDOLNA ZAWODNICZKA

          • Uczennica klasy II, Gabriela Urban, trenuje karate i bierze udział w turniejach. Nasza uczennica zdobywa kolejne puchary, medale. Często zajmuje miejsce na podium jako jedna z najlepszych.

            Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Brawo!

          • Stacja Muzeum Czernichów Główny

          • 23 września klasa II wybrała się do Czernichowa. Dzieci miały okazję zobaczyć różne rodzaje lokomotyw, wejść do środka, a nawet udało się uruchomić silnik jednej z nich. Uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, w których wykonali kolejkę. Następnie mieli okazję pobawić się lokoklockami, a na sam koniec przejechali się drezyną. Uczniowie bawili się wspaniale, a pogoda nam dopisała.

          • Dzień Przedszkolaka

          • 20 września obchodziliśmy Światowy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji wszystkie dzieci z oddziału przedszkolnego dostały piękne medale i hucznie świętowały swoje święto :) 

          • Wycieczka na Wawel

          • 12 września 1683 roku dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego wojska odniosły sławne zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem. To wydarzenie oraz Dzień Patrona naszej szkoły stały się pretekstem do wycieczki na Wawel. W imieniu społeczności uczniowskiej oraz grona pedagogicznego złożyliśmy kwiaty przy grobie króla Jana III Sobieskiego.

            Klasy I-IV udały się do Smoczej Jamy. Tajemnicze komory pełne zagłębień skalnych i szczelin tworzą niepowtarzalny nastrój, najmłodsi uczniowie spacerowali nimi z ogromnym zainteresowaniem. Po wyjściu z jaskini stanęli oko w oko z ziejącą ogniem rzeźbą Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego. 

            Klasy V, VIa i VIb zwiedzały Katedrę Wawelską wraz z przewodnikiem. Katedra na Wawelu pełni szczególną rolę w historii Państwa Polskiego ze względu na fakt, iż przez czterysta lat była kościołem polskich królów. Uczniowie poznali historię ołtarza świętego Stanisława, szczegóły koronacji królewskiej, następnie wspięli się na wieżę z Dzwonem Zygmunta. Na koniec pozostała wizyta w kryptach pod katedrą, gdzie znajdują się Groby Królewskie.

            Klasy VII oraz VIII miały okazję zobaczyć Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Komnaty drugiego piętra zamku, wysokie i obszerne, służyły celom reprezentacyjnym. Tutaj odbywały się posiedzenia sejmu i senatu, królewskie audiencje i uroczystości weselne oraz bale. 

            Wycieczka okazała się nie tylko doskonałą powtórką z historii, ale też pełną ciekawostek przygodą.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznej
      • (12 )280 80 26 tel.fax (12) 280 80 26 Inspektor Ochrony Danych Osobowych - kontakt : iod@liszki.pl
      • Rączna1 32-060 Liszki Poland
      • adres WWW spraczna1edupage.org
    • Logowanie