• Świętowania nadszedł czas…

          • Cała społeczność szkolna spotkała się dzisiaj na uroczystym apelu z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. Uczniowie klasy 4 zaprezentowali przedstawienie „Betlejemska dobranocka”. Do szopki, gdzie leży Boża Dziecina pod opieką Maryi i Józefa, przychodzili nie tylko aniołowie i pasterze ale także bohaterowie znanych bajek. Był Pinokio, Smerf, Jaś i Małgosia, Calineczka, Czerwony Kapturek, Kopciuszek i Dziewczynka z zapałkami . Dzieci składały życzenia dla wszystkich ludzi na całym świecie, aby panował pokój i wzajemna zgoda. Pani Dyrektor symbolicznie przełamała Opłatek składając życzenia Bożego błogosławieństwa dla uczniów i ich rodzin. W salach lekcyjnych uczniowie zasiadali do stołu z wychowawcą spożywając tradycyjne potrawy wigilijne, śpiewając kolędy i składali sobie życzenia . Teraz czas na odpoczynek i świętowanie w rodzinnym gronie.

          • Mikołajki w VIIa

          • Jak wiadomo Mikołaj przychodzi tylko do grzecznych dzieci, w związku z tym te niegrzeczne muszą z pokorą przyjąć rózgę. Albo... Zorganizować sobie mikołajki na własną rękę!

            Klasa 7a postanowiła 6 grudnia spędzić na wesoło, spontanicznie stworzyli też zabawny, klasowy filmik. A kilka dni później wybrali się do Krakowska Manufaktura Czekolady na czekoladowe warsztaty. Dowiedzieli się jak powstaje czekolada, skąd pochodzi, a następnie, pod czujnym okiem pań edukatorek, tworzyli własne smakołyki: pralinki, kolorowanki czekoladowe, sushi z masy cukrowej. Dekorowali, pisali płynną czekoladą, a nawet robili czekoladowy "makijaż" raczej przypadkiem...

          • ZWYCIĘSTWO W GMINNYM KONKURSIE WIEDZY O POLSCE

          • Wtorek 12 grudnia okazał się być dniem szczęśliwym dla naszej wspaniałej czwórki! Drużyna w składzie: Wiktoria Kapusta, Adam Martyna, Jan Łowicki i Jan Kwieciński stanęła na najwyższym miejscu podium zwyciężając w Gminnym Konkursie Wiedzy o Polsce " Kocham Polskę".

            Wydarzenie, które od wielu lat jest organizowane przez SP nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Kaszowie zostało objęte honorowym patronatem Wójta Gminy Liszki, Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie i Muzeum Armii Krajowej w Krakowie.

            Nasi zwycięzcy wykazali się imponującą wiedzą - głównie historyczną, a także brawurowo przedstawili scenkę pt. „Legenda o panu Twardowskim”. Zmierzyli się także z różnorodnymi zadaniami praktycznymi. Ponadto pokazali, że potrafią wspaniale ze sobą współpracować, a później cieszyć wspólnie wypracowanym sukcesem. Gratulujemy!

          • Nasi uczniowie w gronie lektorów

          • Uczniowie klasy ósmej, Jakub Wąsik i Bartłomiej Suchan, podczas pięknej uroczystości w kościele Św. Mikołaja w Liszkach, otrzymali błogosławieństwo lektorskie. Gratulujemy i witamy w gronie lektorów!

          • Kiermasz świąteczny

          • Jeszcze słychać świąteczne melodie, jeszcze czuć zapach pierników, jeszcze emocje nie opadły...

            W środowy wieczór odbył się w naszej szkole kiermasz. Nie byle jaki! W tym roku celem były nie tylko działania naszego wspaniałego samorządu, ale również doposażenie przedszkola. Każda zebrana złotówka wróci do naszych uczniów, a gdy tylko w przedszkolu pojawią się nowości, pokażemy je tutaj

            W tym roku zebraliśmy zawrotną kwotę - osiągnęliśmy ją dzięki wsparciu wspaniałej, szkolnej społeczności- rodziców, uczniów i pracowników szkoły.

            Szaloną popularnością cieszyły się wieńce świąteczne oraz rękodzieło, ale pozytywnym zaskoczeniem były bochenki chleba z naturalnych składników wraz z porcją...smalcu! Ilość smakołyków była ogromna i wszystko zniknęło z naszej "kiermaszowej lady". Odbyła się licytacja zjawiskowej bezy (to chyba będzie nasza kiermaszowa tradycja ), jednak w tym roku do bezy dorzuciliśmy krasnala oraz salonowe, nowe Audi Szczęśliwy nabywca oddał auto do ponownej sprzedaży i ostatecznie samochodem wyjechał Jakub (wprawdzie musiał skorzystać z "podwózki", ale udało się przetransportować zakup).

            Całe przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć bez członków Samorządu i Wolontariatu. Pozytywna energia, zaangażowanie, chęć pomocy i doskonała współpraca - oto cechy naszej młodzieży. Dziękujemy!

          • Kolejne sukcesy naszych uczennic!

          • Dziewczyny idą jak burza.

            Alicja Kwiecińska z klasy II zdobyła złoto i pierwsze miejsce w finałowym rzucie Krakowskiej Ligi Judo, a dwa dni później brąz i trzecie miejsce w Mikołajkowym Turnieju Judo.

            3 grudnia 2023 roku Gabriela Urban z klasy III i Zuzanna Czub z klasy IV osiągnęły kolejne sukcesy zajmując pierwsze, drugie i trzecie miejsce w swoich kategoriach wiekowych w Ogólnopolskim Turnieju Karate Kyokushin w Nowym Targu.

            W najbliższą sobotę Gabriela i Zuzia podejmą kolejne wyzwania i walczyć będą o laury w Gwiazdkowym Turnieju Karate Kyokushin. Trzymajmy kciuki i życzmy im powodzenia!

          • Wycieczka do Centrum Edukacji Lotniczej w Balicach

          • Dnia 12 grudnia uczniowie klas 4,5 i 6 wzięli udział w wycieczce do Centrum Edukacji Lotniczej w Balicach, gdzie uczestniczyli w warsztatach. Centrum wyposażone jest w elementy infrastruktury terminalowej. Pozwala to na przybliżenie zwiedzającym tajemnic podróżowania od prześwietlenia bagażu do zajęcia właściwego miejsca na pokładzie samolotu. W czasie zajęć uczniowie dowiedzieli się jak funkcjonuje lotnisko oraz jak w praktyce funkcjonuje ścieżka odlotowo-przylotowa pasażera. Wspólnie z instruktorem odwiedzili taras widokowy. Trzech najbardziej zainteresowanych, aktywnych i najgrzeczniejszych uczniów miało możliwość skorzystania z symulatora lotu.

            Wszystkim uczniom warsztaty bardzo się podobały. Dla niektórych było to nowe doświadczenie, ponieważ była to ich pierwsza wizyta na lotnisku. Kilku uczniów deklarowało, że w przyszłości chcieliby pracować w obsłudze lotów lub nawet zostać pilotem.

          • Sukcesy w tenisie stołowym

          • Ogromne gratulacje dla Tomasza Galarowicza z klasy VIIa, który wrócił z kolejnych zawodów w tenisie stołowym jako zwycięzca!

            Gratulacje również dla jego rodziców, którzy maja wielki udział w tym sukcesie!

            Kilka dni później, duet tenisowy z klasy VIIa wrócił z Finału Rejonu Igrzysk Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym drużynowym chłopców z zaszczytnym IV miejscem!

            Serdeczne gratulacje dla Tomasza Galarowicza oraz Bartosza Witany, życzymy kolejnych sukcesów!

          • Wizyta Mikołaja

          • 6 grudnia , zaraz po śniadaniu nasze przedszkolaki usłyszały dzwonki... kiedy wszyscy ucichli usłyszeliśmy głośne: "Hoł hoł hoł". Do naszej sali wszedł gość. Bardzo wyczekiwany gość w czerwonym ubraniu z ogromnym workiem prezentów. Oczywiście był nim Mikołaj. Nasze dzieci zaśpiewały mu piosenkę i poczęstowały ciasteczkami. Nasz gość obdarował wszystkich prezentami. Na zakończenie zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcia. Dziękujemy i zapraszamy ponownie za rok !

          • Wycieczka klasy VI

          • 29 listopada klasa szósta wybrała się na wycieczkę do Krakowa. Celem wyjazdu było zwiedzenie wystawy Złotego Wieku oraz Klasztoru Sióstr Norbertanek na Salwatorze. Zachwyciły nas eksponaty wystawy sprowadzone z różnych części świata m.in. książki pisane przez zakonników, modlitewniki królów Polski, obrazy i rzeźby. Po zwiedzeniu wystawy spacerem bulwarami Wisły udaliśmy się na Salwator. Tam czekał na nas Pan Piotr, historyk i autor książki o historii zakonu wydanej rok temu, z okazji 900 rocznicy jego istnienia . Mieliśmy przyjemność poznać Matkę Przeoryszę oraz siostrę furtiankę. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo na temat historii zakonu, jego losów podczas wojen, najazdów oraz powojennych czasów. Mieliśmy okazję zapytać o życie codzienne sióstr, zasady przyjęcia do klasztoru, wystąpienia z niego, zwiedzić trzy z ośmiu dziedzińców, jakie posiada klasztor. Zobaczyć pokój do rekreacji, przejść korytarzami dziękczynnymi, być w kaplicy, w której siostry uczestniczą we mszy świętej, zobaczyć okno komunijne. W kaplicy mogliśmy zadawać pytania, było ich mnóstwo, nie sposób wymienić wszystkich, pan Piotr nie dał się niczym zaskoczyć, na wszystkie pytania udzielał wyczerpujących odpowiedzi.

            Poznaliśmy legendę nazwy Skałki Panieńskie. Nazwę rezerwatu Panieńskie Skały spopularyzował Ambroży Grabowski w 1822 roku. Wcześniej miejsce nazywano Wolskimi Skałami lub Przygrzybem. Nazwa skał pochodzi od zakonnic z Klasztoru Norbertanek, które się w tych okolicach pojawiły podczas inwazji Tatarów w 1241 roku. Według legendy zakonnice zostały cudownie ocalone od hańby i śmierci, gdyż skałki zamknęły się za nimi, chroniąc przed napastnikami. W miejscu cudu stoi dziś figura Matki Boskiej. Według innej wersji, skały zapadły się pod Tatarami chroniąc zakonnice.

            Dowiedzieliśmy się, że zakon ma problemy z nowymi powołaniami (nie tylko on, jest to znak naszych czasów). W czasach świetności na Salwatorze było około 60 sióstr. Obecnie jest ich osiem, najmłodsza ma 57 lat. Podczas wycieczki opiekowały się nami Panie: Bator Elżbieta i Falisz Teresa .

          • Dzień tabliczki mnożenia

          • 17 listopada nasza szkoła wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Dzień ten jest organizowany dla pokazania i uświadomienia rangi tabliczki mnożenia. W matematyce bez niej, to jak bez alfabetu w języku polskim.

            O godz. 10:45 zaczął się "bieg po tytuł mistrza tabliczki mnożenia".

            Zadania były dostosowane do możliwości wiekowych uczniów. Nie narzucaliśmy odgórnie czasu trwania konkursu. Pięć pierwszych osób z danej klasy, ustaliło ten czas. Mistrzem został ten, który wykonał dobrze działania oraz miał najlepszy czas.

            Na podsumowaniu mistrzowie oraz osoby, które wykonały emblematy, zostały nagrodzone.

            Serdecznie gratulujemy i zapraszamy za rok.

            Bator Elżbieta

            Falisz Teresa

            Skalny Zofia

          • Rozstrzygnięcie konkursu "Mój pluszowy miś"

          • "Dzień Pluszowego Misia" w naszym przedszkolu był pełen uśmiechu i dobrej zabawy. Pluszowy miś to najlepszy przyjaciel każdego dziecka. Przedszkolaki były szczęśliwe, że mogły spędzić tyle czasu ze swoimi ukochanymi misiami oraz pokazać je koleżankom i kolegom. Przy okazji obchodów Dnia Misia w naszej szkole został zorganizowany konkurs plastyczny. Zadaniem uczestników było wykonanie misia w formie pracy płaskiej o formacie A4. Jak co roku dzieci z przedszkola i klas I-V wykazały się ogromną kreatywnością. Z wielu prac komisja wybrała te najpiękniejsze. Wszystkie prace zostały nagrodzone dyplomem i słodkim upominkiem. Najlepsze prace otrzymały nagrody w postaci książek i kolorowych długopisów. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

          • Dzień postaci z bajek

          • Dnia 27.11.23 w ramach obchodów Dnia postaci z bajek klasa 5 wspólnie przygotowała dla swoich kolegów przedstawienie pt.: „Jak kózka uczyła się pływać”. Scenariusz opracowała Pani Ewa Stus w oparciu o bajkę pod tym samym tytułem. Ponieważ każda bajka ma swój morał, również i ta w wykonaniu piątoklasistów, miała swoje przesłanie. Skierowane było ono zarówno do uczniów jak i nauczycieli. Uczniowie uświadomili sobie, że każdy z nich jest inny, każdy z nich ma inne predyspozycje i talenty. Nikt nie jest lepszy ani gorszy. Nawet jeśli ktoś nie jest mistrzem tabliczki mnożenia, to może jest najlepszy w bieganiu. Ktoś kto nie potrafi szybko biegać, pięknie rysuje. Ten kto nie potrafi biegać ani rysować, może mieć zdolności organizacyjne i potrafi zaplanować klasowe mikołajki… Nauczycielom ta bajka przypomniała, że każdy uczeń ma swój indywidualny potencjał, a zadaniem nauczycieli jest ten potencjał odkryć i pomóc dziecku go rozwijać.

          • Kreatywnie na lekcjach przyrody

          • Wakuola, aparat Golgiego a tu jądro komórkowe od tych nazw głowa może boleć. Klasa 5 ma na to sposób, przygotuj model a szybciej te nazwy zapamiętasz. Brawo klasa 5!

      • Kontakty

        • Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznej
        • (12 )280 80 26 tel.fax (12) 280 80 26 Inspektor Ochrony Danych Osobowych - kontakt : iod@liszki.pl
        • Rączna1 32-060 Liszki Poland
        • adres WWW spraczna1edupage.org
      • Logowanie