W ramach lekcji języka polskiego uczniowie realizują różne projekty. Efekty pracy podopiecznych są imponujące i czasami zaskakują ich samych.
Klasa V zakończyła omawianie lektury "Chłopcy z Placu Broni" tworząc w grupach makietę tytułowego placu, na podstawie opisu z powieści. Piątoklasiści wykonywali też plan wydarzeń “Opowieści z Narnii” wykorzystując przygotowane przez nauczyciela materiały (sznurek, postacie, sceny z powieści, punkty planu do ułożenia itp.).
Uczniowie klasy VIIa zorganizowali wspólne czytanie “Dziadów cz. II” wraz z rekwizytami, przebraniami i odpowiednią dla obrzędu atmosferą. Obie klasy VII zostały zaproszone na salę sądową - uczniowie gromadzili argumenty udowadniające lub nie winę Strzelca z ballady Adama Mickiewicza “Świtezianka”. Na koniec formułowali mowy końcowe, ćwicząc w ten sposób elementy przemówienia.
“Międzyplanetarna podróż Małego Księcia” to projekt podsumowujący lekturę, realizowany przez uczniów klasy VIIb. Efekty pracy siódmoklasistów były zachwycające! Zdecydowanie najbardziej owocna okazała się "Balladyna" Juliusza Słowackiego, gdyż klasa VIIa podjęła się ukazania dwoistości charakteru bohaterki w projekcie "Druga twarz Balladyny", stworzyła mapę zbrodni bohaterki – projekt mający na celu pokazanie relacji w tragedii i motywów zbrodni, a także zaprojektowała i stworzyła koszulki z motywami z tragedii w ramach projektu "Lektura na wieszaku".
Tego typu działania dają uczniom nie tylko możliwość poszerzania i utrwalania wiedzy polonistycznej, ale wdrażają też do pracy zespołowej. Pomagają w rozwijaniu zdolności oraz uczą kreatywności. Jest to świetna nauka poprzez zabawę.
Zapraszam do galerii - warto zobaczyć, jak pomysłowi są nasi uczniowie!