• Dzień Komisji Edukacji Narodowej

          • 16 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel. Uczniowie klasy szóstej przygotowali krótki program słowno- muzyczny. Na początek było trochę historii, aby przypomnieć o powstaniu Komisji Edukacji Narodowej i jej zasługach dla szkolnictwa. Następnie przedstawili trudną pracę nauczycieli oraz przekazali słowa podziękowania. Samorząd Uczniowski w imieniu wszystkich uczniów złożył życzenia wszystkim pracownikom oświaty.

          • Iloma językami mówisz, tyle razy żyjesz. Jeśli znasz tylko jeden, żyjesz tylko raz. Czeskie przysłowie

          • W poniedziałek, 23 października, nasza szkoła po raz kolejny świętowała Europejski Dzień Języków. Tym razem każda klasa wylosowała jeden z krajów europejskich, a następnie przygotowała prezentację. Można było podziwiać niemieckie samochody i przysmaki, posłuchać pieśni „Hej sokoły” w wersji ukraińskiej, zobaczyć modę w stylu włoskim oraz hiszpańskiego torreadora. Poczuliśmy również klimat francuskiej restauracji oraz obejrzeliśmy odcinek czeskich „Sąsiadów”. Na koniec wszyscy uczniowie wzięli udział w quizie dotyczącym angielskich przysłów. Niełatwo było znaleźć ich polskie odpowiedniki, ale na szczęśliwców czekała słodka nagroda

          • Milion dzieci modli się na różańcu

          • Dzieci i młodzież naszej szkoły biorą udział w akcji „Milion dzieci modli się na różańcu” o jedność i pokój na świecie. Polecamy nasze Rodziny i Ojczyznę pod opiekę Matki Bożej Różańcowej.

          • Wszystkie ręce na pokład!

          • Kolejny już raz dołączamy do akcji mikołajkowej na rzecz pacjentów z Oddziału Hematologii i Onkologii w Prokocimiu!

             

            Będziemy zbierać:

            * pampersy rozmiary 4,5,6 (pieluchomajtki dla większych dzieci, ponieważ są wygodniejsze dla rodziców w ich zakładaniu);

            * chusteczki nawilżane;

            * artykuły biurowe (kredki, pisaki, markery, duże nożyczki, kleje, długopisy czterokolorowe, bloki, kolorowanki, itd.);

            * zabawki.

             

             

            Przyniesione rzeczy prosimy przekazywać wychowawcom bądź

            organizatorom zbiórki w szkole:

            Annie Przebieracz

            Paulinie Stolarskiej-Tyrce

             

          • Projekt "Zdrowe dzieci"

          • 📢 Wspaniałe wieści! Dołączyliśmy do projektu #zdrowe dzieci realizowanego przez Ministerstwo Zdrowia  🌱👧

            Celem projektu jest propagowanie zdrowego stylu życia wśród dzieci do lat 6 oraz promocja zdrowych nawyków żywieniowych wśród ich rodziców, opiekunów i nauczycieli, personelu przedszkoli i żłobków.

            Rodzice i opiekunowie - Was również zachęcamy do poszerzania swojej wiedzy - w strefie dla rodzica znajdziecie szkolenie w różnych formach.

            Jesteśmy również po szkoleniach, podczas których zdobyliśmy dodatkową wiedzę z zakresu zdrowego żywienia oraz aktywności fizycznej wśród dzieci!

            Dzięki realizowanemu w naszej placówce programowi Zdrowe Dzieci #zdrowe dzieci, nasza kadra rozwija się i zdobywa kolejne doświadczenia.
             

            Zapraszamy na stronę www.zdrowedzieci.com

          • Witaminki, witaminki...

          • W ramach projektu "Witaminki" zrealizowaliśmy już dwa bloki tematyczne - wyzwanie pomidorowe i ogórkowe. W czasie ich trwania zapoznawaliśmy się z różnymi odmianami ogórków i pomidorów, poznawaliśmy ich smak, odtwarzaliśmy je na papierze w ramach prac plastycznych. Sami podjęliśmy próbę i ukisiliśmy własne ogórki i pomidory. Kolejna czeka na nas dynia.

        • Świętokrzyskie czaruje (po raz drugi i obiecuję, że ostatni)...
          • Świętokrzyskie czaruje (po raz drugi i obiecuję, że ostatni)...

          • W poprzednim odcinku: dwie wiedźmy szkolne porwały uczniów klasy 7a pod pretekstem wycieczki edukacyjnej w Góry Świętokrzyskie. Jak wiadomo sezon na sabaty w pełni, toteż młody narybek jest pilnie potrzebny.

            Po profesjonalnym szkoleniu pod okiem samej Baby Jagi, młodzież wyruszyła na rozpoznanie terenu: Sandomierz oraz zamek Krzyżtopór.

            W tym pierwszym, wszystkim znanego ojca Mateusza nie spotkali, za to odbyli szalenie ciekawą rozmowę w Zbrojowni z tamtejszym rycerzem. Pogłaskali też pierścień z krzemieniem pasiastym, który ma przynosić szczęście - wszak wiadomo, miotły bywają nieprzewidywalne. Grupa przeszła też przez Ucho Igielne i udała się Wąwozem św. Jadwigi zobaczyć sandomierski zamek.

            Spacery z pochodniami to chleb powszedni każdej szanującej się czarownicy, więc do ruin Zamku Krzyżtopór weszliśmy właśnie z nimi. Tu też udało się wrócić w komplecie, chociaż napotkaliśmy pewne problemy (okazuje się, że i dla czarownic nadeszły ciężkie czasy i próbowano nam porwać kandydatki do innego regionu).

            Dzień czwarty okazał się najbardziej interesujący dla grupy uczniów 7a. Z wielkim zaangażowaniem poznali historię bardzo starego dębu, a następnie z wielkim entuzjazmem wyruszyliśmy do Oblęgorka. Tam zwiedziliśmy Muzeum Henryka Sienkiewicza oraz uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej, dotyczącej twórczości pisarza.

            Powrót okazał się najmniej wyczekiwanym punktem szkolenia - jednak od tygodnia, w szkole w Rącznej jest już więcej czarownic .

            Ps. Przypominam o 1 zasadzie wycieczek! A zresztą... i tak wam nikt nie uwierzy!

            #kochamySienkiewicza

            #kieleckie

            #4dnizwiedźmami

          • WARSZTATY W ODDZIALE PRZEDSZKOLNYM

          • W środę 18 października dzieci z oddziału przedszkolnego brały udział w warsztatach profilaktycznych ,,Cukierki”. Celem warsztatów było przybliżenie dzieciom podstawowych informacji na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych oraz kształtowanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi. Dzieci z uwagą słuchały bajki, brały czynny udział w zabawach ruchowych oraz plastycznych.

        • Świętokrzyskie czaruje (po raz pierwszy)...
          • Świętokrzyskie czaruje (po raz pierwszy)...

          • Ano wiecie przecież, że czas na zloty czarownic niebawem! Dwie wiedźmy z naszej szkoły zebrały najlepiej rokujące młode osóbki z 7a i porwały na szkolenie z czarowania...

            W planie szkolenia były między innymi:

            *dzień pierwszy - historia zamczyska w Chęcinach, zapoznanie z mapą nieba nad Kielcami (wszak trzeba wiedzieć, którędy latać), przy okazji szczypta literackiej mądrości wprost z Muzeum Stefana Żeromskiego, następnie wizyta przy Pomniku Dzika (niech dziatwa zna legendy regionu) oraz spacer wśród skał Kadzielni;

            *dzień drugi - tu już trzeba było poważnie podejść do sprawy, ponieważ dokładnie należało obejrzeć miejsce na sabaty. Łysa Góra tylko wygląda niepozornie, nocą jednak bywa tutaj strasznieeeee niebezpiecznie! Następnie Klasztor, Świętym Krzyżem zwany (tu nasza przewodniczka zdradziła młodym adeptkom zaklęcie przywołujące miotły), wizyta u Emeryka, a potem atrakcja dnia - wiedza o legendach słowiańskich w pigułce oraz symulator lotu na miotle w Parku legend w Nowej Słupi.

            Na tym jednak nie koniec, bo wisienką na tym torcie były Słowiańskie Bajduły...

            Późnym wieczorem cała grupa, pod przewodnictwem Mścisławy, udała się w podkieleckie lasy, mając ze sobą jedynie pochodnie. Z mroku kolejno wyłoniły się Południca, Rusałka oraz gwiazda wieczoru, Baba Jaga. Szybko okazało się kto potrzebuje sporej ilości naparu miłosnego, kto doskonale rozwiązuje zagadki, a kto potrafi latać na miotle! Wieczór zakończyliśmy w komplecie (choć to wcale nie było takie pewne), umazani błotem z Morza Martwego z wróżbą w kieszeni. Aaaaa i jeszcze Bartłomiej wrócił z jajkiem pod pachą...

            Ciąg dalszy nastąpi...

            Grynwald - świętokrzyski zakątek rekreacji i wypoczynku

            Słowiańskie Bajduły

          • DZIELNE WŁÓCZYKIJE… WYCIECZKA DO DOLINY MNIKOWSKIEJ ZA NAMI

          • Znajdującą się nieopodal Dolinę Mnikowską odwiedziło zapewne wielu z nas, niewielu jednak poznało jej ukryte ścieżki i zakamuflowane jaskinie z historią i legendą w tle. Takiemu poznaniu służyć miała wyprawa dzieci z klas I-III naszej szkoły.

            Nie przestraszył nas mroźny poranek. To dobrze, bo przed południem niebo było już bezchmurne, a promienie słońca lśniły między skałami.

            Co to jest źródło, a czym są żeremie? Gdzie odbywały się musztry powstańcze? W której jaskini chronili się powstańcy styczniowi, a w której mieszkańcy Mnikowa w czasie II wojny światowej? Czy po drzewie można chodzić? I wreszcie, w jaki sposób powstał wizerunek Matki Bożej namalowany na skale?

            Nasze dzieci są dzielne i wytrzymałe. Nie boją się wyzwań. To dobrze!

          • Spotkanie z policjantką z Wydziału Prewencji KPP w Krakowie

          • W dniu 17.10.23 naszą szkołę odwiedziła policjantka mł.asp. Anna Domagała z Wydziału Prewencji KPP w Krakowie. Spotkała się kolejno z uczniami klas IV i V, VI i VIII oraz VIIa i VIIb. Podczas prelekcji omówiła zagadnienie cyberprzemocy i form jakie może ona przybierać oraz odpowiedzialności karnej nieletnich. Przypomniała uczniom zapisy ustawy z dnia 9 czerwca 2022r. o wspieraniu i resocjalizacji osób nieletnich. Na koniec omówiła aspekt higieny cyfrowej, tak ważny szczególnie w przypadku dzieci i młodzieży. Wspomniała o objawach i skutkach uzależnienia od internetu. Uczniowie obejrzeli też film pokazujący skutki hejtowania w sieci. Prowadząca wyjaśniła kto to jest stalker. Wskazała, do kogo należy się zwrócić w przypadku doświadczenia cyberprzemocy. Podała adres Helpline, na który należy zgłaszać wszystkie niepożądane treści zauważone w internecie.

            Uczniowie byli żywo zainteresowani omawianymi zagadnieniami. Zadawali pytania, dyskutowali, podawali przykłady.

            Mamy nadzieję, że spotkanie zaowocuje wśród naszych uczniów większą uważnością w korzystaniu z mediów cyfrowych. Wierzymy, że podjęte przez nas działania profilaktyczne sprawią, że uda się w naszej szkole uniknąć niepożądanych sytuacji nadużyć dokonywanych przez uczniów w internecie.

          • Śladami Jana i Cecylii

          • "Narodowe czytanie" to ogólnopolska akcja mająca na celu promocję literatury polskiej. Została zainicjowana w 2012 roku wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W roku 2023 wybór padł na "Nad Niemnem" Elizy Orzeszkowej.

            Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiej epopei. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. "Nad Niemnem" to jeden z najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

            Postanowiliśmy dołączyć do akcji, jednak obraliśmy nieco inny kierunek - postawiliśmy na grę terenową! Klasy IV -VIII podjęły wyzwanie i w kilkuosobowych grupach poszukiwały tajemniczych kopert. Po odnalezieniu zadań, przystąpili do ich rozwiązywania. Musieli zapoznać się z fragmentem "Nad Niemnem", a dokładniej z legendą o Janie i Cecylii, rozwiązać test, ułożyć puzzle, narysować herb Bohatyrowiczów (jak widać, najtrudniejsza była żubrza głowa), stworzyć przepis na ziołowy preparat. Grupa, która najszybciej i najlepiej wykonała zadanie otrzymała tytuł zwycięzcy oraz słodki upominek. Szalona gonitwa na lekcjach języka polskiego oraz zawzięta rywalizacja zdecydowanie trafiła w gusta uczniów.

            #narodoweczytanie

            #NadNiemnem

          • Po śladach władców i świętych

          • Taką trasą przeszli nasi uczniowie klasy 6.

            Najpierw nawiedzili kościół na Skałce, gdzie biskup Stanisław poniósł śmierć męczeńską. Przy ołtarzu Trzeciego Tysiąclecia mogli zobaczyć figury polskich świętych.

            Trasą wzdłuż Wisły młodzież dotarła na wawelskie wzgórze, które przywitało nas piękną słoneczną pogodąPodziwialiśmy dziedziniec zamkowy, katedrę, baszty i mury obronne. Razem z przewodnikiem zwiedzaliśmy reprezentacyjne Komnaty na Zamku Królewskim, które są cennym źródłem historycznym. Wśród nich cenne arrasy, freski, meble i cenne trofea zdobyte pod Wiedniem. Po intensywnym zwiedzaniu był czas na wizytę w cukierni.

          • Zawody w biegu z przeszkodami

          • W dniu 11.10.2023 w Piekarach odbyły się zawody w biegu z przeszkodami. Dzieci zmagały się z ciekawym torem do pokonania przygotowanym przez grupę Lemon Team. Na dystansie 1200m czekały takie przeszkody jak: przejścia pod taśmami, bieg z oponami i workami piasku, wspinanie się po drabinkach, pajęczyna, przejście na kółkach, bieg przez opony i po równoważni. Jednym słowem było męcząco i ciężko. Ogromne gratulacje dla reprezentacji naszej szkoły. Spisali się oni dosłownie na medal.

            Oto wyniki naszych bohaterów:

            Mateusz Piątek (kl. 2 miejsce w kat. Chłopców Starszych

            Gabriela Łętek (kl.7b) 2 miejsce w kat. Dziewcząt Starszych

            Aleksandra Łajczak (kl. 4 miejsce w kat. Dziewcząt Starszych

            Jan Kwieciński (kl. 6) 4 miejsce w kat. Chłopców Młodszych

            Zuzanna Grzybek (kl. 4) 6 miejsce w kat. Dziewcząt młodszych

            Krzysztof Krok (kl. 7b) okolice miejsca 10 w kat. Chłopców Starszych

            Kacper Piątek (kl. 5) okolice miejsca 10 w kat. Chłopców Młodszych

            Zuzanna Czub (kl. 4) okolice miejsca 15 w kat. Dziewcząt Młodszych

            Jeszcze raz ogromne gratulacje dla wszystkich uczniów. Świetna robota!

          • "Zamieńmy marzenia na pejzaże"

          • Tegoroczna edycja "Kredkobrania" zakończona!

            Celem akcji jest pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na Kresach. Zebrane materiały trafią na Litwę i Ukrainę, a konkretnie do polskich szkół i placówek edukacyjnych, w których uczą się polskie dzieci.

            Serdecznie dziękujemy za niezawodność!

            Jak zawsze można liczyć na naszą szkolną społeczność!

            Liczymy na dalszą, tak owocną współpracę z Wolontariatem :)

          • Nowe nabytki w szkolnej bibliotece

          • Dzięki uprzejmości rodziców naszych absolwentów, biblioteka szkolna uzupełniła zbiory potrzebnymi lekturami. Dziękujemy

            Po książki już ustawia się kolejka chętnych!

          • Dzień chłopaka

          • W dniu 02.10.2023r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopaka, który w tym roku wypadł w sobotę. Na naszych chłopców w tym roku czekały dwie atrakcję. Pierwsza to delikatny, słodki poczęstunek, a chłopcy nie byli dłużni i pięknie się przygotowali ubierając się w tym dniu eleganckie koszule. Druga atrakcja to konkurs na najbardziej zaradnego chłopaka. Panowie mieli okazję nawlec koraliki, wbić gwoździa, czy podjąć próbę wymiany deski w "płocie". Najszybciej te trzy zadania wykonał uczeń klasy 5- Antoni Boroń, zajęło mu to 32 sekundy!! W jego ręce wpadł w nagrodę drobny upominek. Mali i duzi panowie świętowali też w swoich klasach, były upominki oraz klasowe turnieje.

            Gratulacje! Chłopcom dziękujemy za liczne włączenie się w zabawę i zachęcamy do częstszego majsterkowania.

          • Na Wawel, na Wawel...

          • Te słowa piosenki szumiały w głowie, gdy w piękny poranek wyruszyliśmy na wycieczkę do Krakowa. Wcześniej uczniowie nawiedzili klasztor Bernardynów, gdzie znajdują się pamiątki związane z życiem św. Szymona z Lipnicy. To szczególny patron dla uczniów, który pomagał chorym i cierpiącym podczas zarazy w Krakowie, przynosił im potrzebne lekarstwa, żywność i Pana Jezusa w Komunii św. Po nawiedzeniu relikwii udaliśmy się na wawelskie wzgórze, aby zobaczyć wspaniałe i najcenniejsze źródło historyczne jakim jest Katedra Wawelska, miejsce koronacji polskich władców oraz dziedziniec Zamku Królewskiego, gdzie królowie mieszkali i urzędowali. Z wielką radością uczniowie zasiedli w sali kinowej, aby obejrzeć film "O psie, który jeździł koleją". To piękna i wzruszająca opowieść o prawdziwej przyjaźni, odpowiedzialności i wzajemnej pomocy. Te cechy są tak ważne w każdej społeczności klasowej i szkolnej. Z radością wróciliśmy do domów, a rozmowom na temat filmu w autokarze nie było końca.

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • 25.09.2023 w naszej szkole odbyły się wybory do rady samorządu szkolnego. Wybory poprzedziła kampania wyborcza uczniów, którzy walczyli o głosy swoich wyborców. W skład rady weszli następujący uczniowie: Kacper Łącki (kl.5), Ignacy Domienik (kl.5), Martyna Łowicka (kl. 6), Emilia Pyla (kl. 7a) Roksana Rejment (kl.7b), Jan Łowicki (kl. 7b), Krzysztof Krok (kl. 7b), Szymon Zając (kl. 8), Adam Martyna (kl. 8), Bartłomiej Suchan- pełniący funkcję zastępcy przewodniczącego (kl. 8)oraz wybrany na przewodniczącego rady samorządu szkolnego Jakub Wąsik (kl. 8). Ogromne gratulacje dla wspomnianych uczniów. Na pierwszym spotkaniu zgodnie z regulaminem samorządu rada jednogłośnie wybrała opiekuna, którym został p. Sebastian KmitaSamorządowi życzymy owocnej pracy i czekamy na realizację programów wyborczych.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznej
      • (12 )280 80 26 tel.fax (12) 280 80 26 Inspektor Ochrony Danych Osobowych - kontakt : iod@liszki.pl
      • Rączna1 32-060 Liszki Poland
      • adres WWW spraczna1edupage.org
    • Logowanie