Wesołych świąt!
Podziękowanie
NARESZCIE! PRZEŻYJMY TEN DZIEŃ JESZCZE RAZ!
„Coś rodzi się i coś przemija, ale zostanie po nas ślad…”
Tak najkrócej można by podsumować emocje i przeżycia towarzyszące wszystkim, którzy w piątkowy poranek 22 marca zgromadzili się w Rącznej, aby uczestniczyć
w uroczystości otwarcia nowego skrzydła szkoły wraz z salą gimnastyczną. Na ten moment czekaliśmy wszyscy, a jak potrzebna była to inwestycja wie każdy, kto choć raz odwiedził rączniańską szkołę.Uroczystość rozpoczęła Msza św. sprawowana przez ks. kanonika Konrada Kozioła – Dyrektora Wydziału Katechetycznego Archidiecezji Krakowskiej oraz ks. proboszcza Jacka Strzeleckiego. Dziękowaliśmy Bogu za to, co już się wydarzyło, prosząc w intencji wszystkich, którzy uczą się i pracują w szkole w Rącznej.
Nie mogło zabraknąć czasu na podziękowania i życzenia, wyrażone najpierw przez Dyrektor Szkoły p. Agnieszkę Klimek, później zaś przez zaproszonych gości. Wspólną radość dzielili z nami: Wójt Gminy Liszki p. Paweł Miś, przedstawiciel Kuratorium Oświaty w Krakowie p. Elżbieta Bzdek, p. Agnieszka Pyla – członek Zarządu Powiatu Krakowskiego oraz radni Powiatu Krakowskiego: p. Krzysztof Krupa – sołtys Rącznej i p. Janina Grela. Wśród nas byli także przedstawiciele władz lokalnych, a więc: Piotr Tyrka i Tomasz Pisz, radni Gminy Liszki, dyrektorzy szkół, pracownicy Urzędu Gminy Liszki oraz przedstawiciele wykonawców i nadzoru budowalnego. Z sentymentem spoglądaliśmy także w kierunku emerytowanych nauczycieli, którzy kiedyś z nami pracowali. Wśród nich miejsce szczególne zajmuje była Dyrektor Szkoły, p. Barbara Lelek. Każdy z tych ludzi „ jest cegiełką, która trwa w murach i sercach”.
Przede wszystkim jednak dzień ten dedykowany był dzieciom. Po części oficjalnej scena była już tylko dla nich. W programie artystycznym wystąpiło ok. 110 uczniów z wszystkich klas! O tym, że dzieci i młodzież czują więcej, niż wydaje się dorosłym mogliśmy się przekonać słuchając wypowiadanych i wyśpiewanych z przejęciem słów, w których miejsce szczególne zajęły historia, symbole, a nade wszystko wartości. Nie mogło zabraknąć także muzyki wiodącej przez kolejne epoki, subtelnego i uroczystego tańca, archiwalnych zdjęć ze starej szkolnej kroniki, czy ujęć filmowych, bo Rączna to także wspomnienie „Nocy i dni”. Można zapytać, po co to wszystko…? Po to, „by uwierzyć, że tak pięknie żyć.”
Szkolna społeczność przyjęła dzień otwarcia nowego budynku z wielką radością, ale też ze wzruszeniem. Słowa podziękowania należą się rodzicom, którzy ofiarnością i pracą pomogli zorganizować ten wyjątkowy dzień, a także nauczycielom. Pokazaliśmy, jak dobrze jest tworzyć coś razem i jak wielką satysfakcję to przynosi, a efekt wieńczy dzieło… Cieszmy się nowymi murami, cieszmy się sobą i cieszmy się życiem!
75
Dyżur wakacyjny!
Szanowni Państwo!
Uprzejmie informujemy, że rekrutacja do oddziału przedszkolnego na dyżur wakacyjny rozpocznie się w dniu 8.04.2024r. i potrwa do dnia 15.04.2024r. Liczy się kolejność zgłoszeń. Dzieci z naszych oddziałów mają pierwszeństwo.
Dyżur pełnimy w miesiącu sierpniu 2024r.
KONKURS PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNY
20 marca 2024 nasi uczniowie – Krzysztof Krok z klasy VIIb i Adam Martyna z klasy VIII zdobyli 3. miejsce w XXIV Gminnym Konkursie Przyrodniczo-Ekologicznym „Wszystko zaczyna się od krajobrazu”, w którym uczestniczyło 10 zespołów ze szkół podstawowych gminy Liszki.
W tej edycji, cyklicznego już konkursu, organizowanego w Szkole Podstawowej w Czułowie należało wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu stref roślinnych świata, Europy i Polski, ludności je zamieszkujących, fauny i flory tychże stref oraz … znajomością mapy.
Gratulacje!
3
Pogromcy ortograficznych błędów znów z sukcesem!
We wtorek trójka naszych uczniów reprezentowała szkołę w konkursie ortograficznym "Dyktando z Marszałkiem", który został przygotowany i przeprowadzony przez Krakowska Drużyna Orląt im. A. Petrykiewicza. Czoła pułapkom ortograficznym stawili: Laura Tyrka z klasy VI, Marcin Janas z klasy VIIa oraz Aleksandra Łajczak z klasy VIII.
Miło nam poinformować, że Marcin zajął II miejsce!
Całej trójce serdecznie gratulujemy!
Celem konkursu jest krzewienie i promowanie poprawnej polszczyzny, rozbudzanie motywacji do pogłębiania wiedzy i umiejętności ortograficznych, integracja młodzieży lisieckiej gminy oraz przybliżenie postaci Marszałka Józefa Piłsudskiego.
6
W świecie obrazów...
W minioną środę obie klasy VII miały okazję wejść do świata wielkiego artysty, Vincenta van Gogha. Multisensoryczna, niezwykle angażująca zmysły wystawa największych dzieł malarza zagościła w Krakowie.
Ta innowacyjna forma doświadczania sztuki przeniosła uczniów w niesamowity świat wyobraźni wielkiego mistrza. Wszystkie prace artysty zobaczyli jako wielkoformatowe, tętniące kolorami płótna. Niezwykłym dodatkiem był obszar wirtualnej rzeczywistości (VR), który pozwolił zwiedzającym wniknąć głęboko w najbardziej rozpoznawalne dzieła van Gogha.
Program oparł się na listach malarza do jego brata Theo. Cała wystawa została dopełniona nastrojową, odpowiednio dobraną muzyką oraz głosem lektora.
Jednak na wystawie podróż się nie skończyła, z Hangaru Czyżyny siódmoklasiści przenieśli się do Francji z okresu II wojny światowej. Z seansu wyszli poruszeni. Film "Cudowny chłopak. Biały ptak" stał się doskonałym pretekstem do rozmowy o przyjaźni w czasach zagłady.
18
Nasza uczennica idzie jak burza!
Joanna Kowalik z klasy III zdobyła drugie miejce w etapie powiatowym , które pozwolilo jej przejść do etapu wojewodzkiego w konkursie pożarniczym!
Działo się to na terenie Jednostki Ratowniczo - Gaśniczej nr 4 w Krakowie w sobotę 16 marca. Nie było łatwo. Uczestnicy otrzymali test pisemny, który składał się z 40 pytań, w trzech grupach wiekowych. Na wykonanie zadań uczestnicy mieli zaledwie 45 minut.
Po napisaniu testu dzieci udały się na zwiedzanie jednostki, gdzie mogły zobaczyć wozy strażackie, sprzęt ratowniczy. Otrzymali również słodki poczęstunek.
Uczestnicy konkursu musieli wykazać się znajomością przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek pożaru, praktycznej, wiedzy na temat techniki pożarniczej, organizacji ochrony przeciwpożarowej, szeroko rozumianego ratownictwa oraz wiedzy z zakresu bezpieczeństwa powszechnego, a także historii i tradycji ruchu strażackiego. Poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki. Gratulujemy Asi i trzymamy kciuki na kolejnym etapie.
Spotkanie z dzielnicową wsi Rączna – st. post. Agnieszką Maj
W dniu 15.03.24 r. naszą szkołę odwiedziła policjantka z Komisariatu Policji w Zabierzowie – st. post. Agnieszka Maj – dzielnicowa wsi Rączna.
Pani Agnieszka spotkała się z uczniami poszczególnych klas na krótkich pogadankach. Z uczniami klas 4-8 rozmawiała na temat odpowiedzialności karnej nieletnich, przywłaszczania cudzej własności, poszanowania mienia wspólnego oraz na temat publikowania treści i filmów w Internecie.
Uczniowie klas 1 – 3 spotkali się z Panią dzielnicową w celu omówienia zasad bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Pani policjantka przypomniała o konieczności używania kasków ochronnych podczas jazdy na rowerze i na elektrycznej hulajnodze oraz używaniu odblasków. Zwróciła uwagę na zachowanie ostrożności i czujności w przypadku kontaktów z osobami nieznajomymi, zarówno w rzeczywistości wirtualnej jak i realnej.
Na koniec uczniowie podziękowali Pani dzielnicowej za spotkanie. Pani Agnieszka obiecała, że jeszcze kiedyś odwiedzi naszą szkołę. Mamy nadzieję, że wizyty Pani dzielnicowej będą się odbywały tylko przy okazji prelekcji i że nigdy nie będzie konieczności wizyt w ramach interwencji.
Konkurs plastyczny
Jak wiadomo pojęcie "barwy wiosenne" jest bardzo subiektywne dla jednych to będą fiolety i zielenie jak pełne krokusów łąki górskie, dla innych to ciepłe żółcie jak wiosenne żonkile. Dla kogoś innego tymi barwami będą pomarańcze i czerwienie bo takie tulipany kwitły z babcinym ogródku...
W VII Gminnym konkursie plastycznym w Szkoła Podstawowa im. Jana Długosza w Piekarach , którego tematem były "Wiosenne barwy" wzięły udział nasze utalentowane uczennice: Natalia Gruca z klasy IV i Laura Tyrka z klasy VI. Konkurencja była bardzo duża, talentów ogrom dlatego komisja miała dużo pracy w wyborze tych najpiękniejszych prac.
Gratulujemy dziewczynkom i zyczyny dlaczego rozwoju.
13
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Bardzo miło nam poinformować, że nasza szkoła zakwalifikowała się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021–2025! To kolejna edycja wieloletniego programu, nakierowanego na wzmocnienie czytelnictwa w Polsce oraz modernizację bibliotek. Ze względu na skalę oddziaływania jest to jeden z największych programów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.W ramach Priorytetu 3 wyposażymy nasza szkolną bibliotekę w nowości wydawnicze dla oddziałów przedszkolnych. Na ten cel otrzymamy 3125zł.
„Dziękujemy Ci, kobieto za to, że jesteś kobietą!"
W dniu 8 marca 2024 r. wśród 418 uczniów przystępujących do etapu rejonowego konkursu wiedzy o Emilii Wojtyłowej, było 6 uczniów z naszej szkoły. Z pytaniami dotyczącymi Mamy Papieża Polaka zmagali się Eryk Kliś, Janek Kwieciński, Krzysztof Krok, Martyna Łowicka, Kajetan Rejment i Laura Tyrka. Poziom konkursu był bardzo wysoki jak przystało na takie eliminacje. Z niecierpliwością czekamy na wyniki.
Tydzień zdrowia
Za nami przedszkolakami tydzień zdrowia i zdrowego odżywiania . Oprócz przygotowania roślin pod obserwacje przyrodnicze, mieliśmy również dzień buraka, podczas którego przyjrzeliśmy się bliżej rodzajom buraków (surowe, w formie zasmażanej, suchej oraz soku).
Koktajl z banana i malin samodzielnie przygotowany smakował najlepiej :)
11
Warsztaty w przedszkolu...
W środę w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty z tworzenia świec. Samodzielne przygotowanie świeczek przez dzieci, zostało poprzedzone pokazem i wykładem na temat rodzajów świec i ich właściwości. Przedszkolaki dowiedziały się że świece, głównie z wosku pszczelego mają pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
4
"Zdrowa pacha"
Przy okazji Dnia Kobiet, przypomnijmy siebie dzień kiedy ubierając się na różowo wzięliśmy udział w akcji "Zdrowa pacha", mającej na celu promowanie działań profilaktycznych związanych z rakiem piersi. Uczyliśmy się samobadania piersi oraz poznaliśmy czynniki ryzyka. Dziś zachęcamy wszystkie kobiety o zadbanie o siebie i wykonanie badań profilaktycznych.
3
XX Gminna Corrida Ortograficzna
5 marca 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Św. Józefa w Kaszowie po raz dwudziesty najlepsi torreadorzy zmierzyli się z bykami...ortograficznymi! Zadania naszpikowane pułapkami rozwiązywały:
Emma Krząścik - klasa III
Laura Tyrka - klasa VI
Oliwia Kliś - klasa VIII
Laura zdobyła II miejsce w swojej kategorii wiekowej, czego wszyscy serdecznie gratulujemy!
Dziękujemy również za przemiłe przyjęcie oraz niezwykle wartościowy wykład dr hab. prof. UKEN Piotra Kołodzieja!
5
Koziołek matematyczny
28 lutego 2024 roku nasi uczniowie uczestniczyli w XX Gminnym Konkursie Matematycznym „Koziołek Matematyczny”, który odbył się w Szkole Podstawowej im. św. Jana Kantego w Liszkach.
Uczniowie startowali w trzech kategoriach wiekowych: klasy III i IV – Zuzanna Czub i Łukasz Kirsek, klasy V i VI – Lidia Piwowarczyk i Jan Kwieciński, klasy VII i VIII – Krzysztof Krok i Adam Martyna.
III miejsce w swojej kategorii zdobyli: Krzysztof i Adam.
Serdecznie gratulujemy!
7
Kodowanie w grupie "Biedronek"
Archiwum Aktualności