• Sensoplastyka

• Dzieci z oddziału przedszkolnego "Biedronki" w środę uczestniczyły w zajęciach z sensoplastyki. Sensoplastyka ma wiele zalet i działa w szerokim zakresie: wspomaga budowanie świadomości ciała i przestrzeni, stymuluje rozwoj zmysłów, uwalnia ekspresję twórczą, uczy czerpania satysfakcji z twórczego działania oraz stymuluje kreatywność. Zajęcia z sensoplastyki sprawiąją także przedszkolakom dużo radości! :)

• Przedszkolaki programują

• Dzieci z oddziału przedszkolnego "Biedronki" biorą udział w ogólnopolskim programie „Uczymy Dzieci Programować”. Dzięki temu programowi przedszkolaki wprowadzane są do świata kodowania i mogą rozwijać logiczne myślenie, a także zadaniowe podejście do stawianych problemów. Tematem pierwszych zajęć były wspomnienia z wakacji i przedszkolaki musiały ułożyć z kolorowych kartoników aparat.

• ZDOLNA ZAWODNICZKA

• Uczennica klasy II, Gabriela Urban, trenuje karate i bierze udział w turniejach. Nasza uczennica zdobywa kolejne puchary, medale. Często zajmuje miejsce na podium jako jedna z najlepszych.

Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Brawo!

• Stacja Muzeum Czernichów Główny

• 23 września klasa II wybrała się do Czernichowa. Dzieci miały okazję zobaczyć różne rodzaje lokomotyw, wejść do środka, a nawet udało się uruchomić silnik jednej z nich. Uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, w których wykonali kolejkę. Następnie mieli okazję pobawić się lokoklockami, a na sam koniec przejechali się drezyną. Uczniowie bawili się wspaniale, a pogoda nam dopisała.

• Dzień Przedszkolaka

• 20 września obchodziliśmy Światowy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji wszystkie dzieci z oddziału przedszkolnego dostały piękne medale i hucznie świętowały swoje święto :)

• Wycieczka na Wawel

• 12 września 1683 roku dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego wojska odniosły sławne zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem. To wydarzenie oraz Dzień Patrona naszej szkoły stały się pretekstem do wycieczki na Wawel. W imieniu społeczności uczniowskiej oraz grona pedagogicznego złożyliśmy kwiaty przy grobie króla Jana III Sobieskiego.

Klasy I-IV udały się do Smoczej Jamy. Tajemnicze komory pełne zagłębień skalnych i szczelin tworzą niepowtarzalny nastrój, najmłodsi uczniowie spacerowali nimi z ogromnym zainteresowaniem. Po wyjściu z jaskini stanęli oko w oko z ziejącą ogniem rzeźbą Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego.

Klasy V, VIa i VIb zwiedzały Katedrę Wawelską wraz z przewodnikiem. Katedra na Wawelu pełni szczególną rolę w historii Państwa Polskiego ze względu na fakt, iż przez czterysta lat była kościołem polskich królów. Uczniowie poznali historię ołtarza świętego Stanisława, szczegóły koronacji królewskiej, następnie wspięli się na wieżę z Dzwonem Zygmunta. Na koniec pozostała wizyta w kryptach pod katedrą, gdzie znajdują się Groby Królewskie.

Klasy VII oraz VIII miały okazję zobaczyć Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Komnaty drugiego piętra zamku, wysokie i obszerne, służyły celom reprezentacyjnym. Tutaj odbywały się posiedzenia sejmu i senatu, królewskie audiencje i uroczystości weselne oraz bale.

Wycieczka okazała się nie tylko doskonałą powtórką z historii, ale też pełną ciekawostek przygodą.

• Dzień Patrona

• Dzień Patrona Szkoły to dzień wyjątkowy dla naszej szkolnej społeczności. 12 września spotkaliśmy się na uroczystym apelu, podczas którego wspominaliśmy dokonania Jana III Sobieskiego a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.

Data nie jest przypadkowa - to rocznica bitwy pod Wiedniem.

Latem 1683 roku trzysta tysięcy wojowników Imperium Osmańskiego pod wodzą Wielkiego Wezyra Kary Mustafy rozpoczyna oblężenie Wiednia. Po wielu tygodniach oblężenia, 12 września 1683 roku, dochodzi do decydującej bitwy. W chwili, gdy wszystko zapowiada bliski tryumf armii Wielkiego Wezyra, do boju włączają się polskie wojska. Pod wodzą króla Jana III Sobieskiego husaria stacza morderczą walkę, w której ważą się nie tylko losy miasta, ale i całej Europy.

Odsiecz Wiedeńska zakończyła się klęską Osmanów, którzy przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.

• Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023

• 1 września to nie tylko data rozpoczęcia roku szkolnego, to także rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.

"A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Weszliśmy w okres wojny" - czytał lektor Polskiego Radia 1 września 1939 roku.

Po mszy świętej, inaugurującej rozpoczęcie roku szkolnego, uczennice klasy 8 przypomniały o 83. rocznicy wybuchu II wojny. Po powitaniu wszystkich uczniów i rodziców przez panią dyrektor nadeszła pora na spotkanie w szkole z wychowawcami. W ten sposób przystępujemy do pracy w kolejnym roku szkolnym.