We wtorek, 28 marca, dzieci z oddziałów przedszkolnych razem z drugoklasistami połączyły siły w kreatywnej pracy z koralikami. Wspólne warsztaty przeniosły uczniów do krainy kreatywności. Samodzielnie tworzyli wzory, układy i dobierali kolory. Koraliki do prasowania to genialna zabawa, która wszechstronnie i pozytywnie wpływa na rozwój dziecka. Możemy w ten sposób wyćwiczyć swoje umiejętności manualne, chwyt pęsetkowy i skupienie uwagi. Wszyscy pięknie pracowali i wykonali piękne dzieła zaskakując wychowawców pomysłami i precyzją podczas tworzenia.
Średniowieczny Kraków
W dniu 15 marca 2023r. klasa V udała się na wycieczkę do Krakowa. Najpierw przeżyliśmy ekscytującą podróż MPK, którym dotarliśmy na warsztaty do Muzeum Obwarzanka. Uczniowie wraz z opiekunami poznali historię krakowskiego obwarzanka i samodzielnie wykonali ten powszechnie znany produkt. Następnie udaliśmy się pod pomnik Władysława Jagiełły i od niego zaczęliśmy zwiedzanie średniowiecznego Krakowa. Barbakan, brama Floriańska, kościół Mariacki, a w nim ołtarz Wita Stwosza, kościół św. Wojciecha, restauracje u Wierzynka i sukiennice. O tych zabytkowych obiektach opowiedziała nam p. Agata Kowalik , która w tym dniu pełniła funkcję przewodnika za co serdecznie dziękujemy i z całą pewnością polecamy.
31
Posprzątaj z nami Małopolskę!
Wszyscy wiemy, że wspólnie potrafimy zdziałać więcej.
W tym roku dołączyliśmy do akcji sprzątania naszej okolicy organizowanej przez Stowarzyszenie "Perspektywa". Pod kierownictwem Radnego Gminy Liszki, pana Piotra Tyrki, we współpracy ze Stowarzyszeniem Sukces oraz Sołectwem Rączna, podjęliśmy wyzwanie i uzbrojeni w worki i rękawiczki wyruszyliśmy, by posprzątać nasze otoczenie.
Oficjalna akcja odbyła się w sobotę, 25 marca, jednak my zaczęliśmy już w piątek. Wspólnie z nauczycielami, uczniowie klas V-VIII, posprzątali najbliższą szkole okolicę. Niestety, nasza praca była bardzo owocna. Z lasków i poboczy usunęliśmy ogromne ilości śmieci, co pokazuje jak bardzo takie akcje są potrzebne oraz jak wielu ludzi nie dba o środowisko. Jest to nasze wspólne dobro i podczas takich inicjatyw warto się zjednoczyć, dlatego serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy nam to umożliwili.
Inicjatywa została zgłoszona do regionalnej akcji „Posprzątaj z nami Małopolskę!”. W działaniach wsparła nas także Gmina Liszki - Urząd, która zapewniła zbiorcze kontenery na odpady, rękawiczki oraz worki.
14
I miejsce w konkursie "Taki mamy klimat"
I miejsce w XXIII Gminnym Konkursie Ekologiczno-Przyrodniczym „Taki mamy klimat”, który odbył się 23 marca 2023 zdobyła reprezentacja naszej szkoły:
Adam Martyna z kl. VII i Krzysztof Krok z kl. VI b.
Gratulujemy!!!
3
PROJEKT: WIOSNA!
Tradycyjne metody przywołania wiosny nie są dla nas! Zima już wszystkim dała się we znaki, więc daliśmy z siebie wszystko, by już poszła sobie w... odległe krainy
Czy nam się udało? Mamy taką nadzieję!
Nie na darmo przecież uczyliśmy się tych wszystkich wierszy. Poetycko witaliśmy wiosnę! Każda klasa przystąpiła do "Projektu: Wiosna!" i przygotowała recytację dowolnego utworu, w którym pojawił się motyw wiosny. Teraz czekamy na słoneczko, kwiatuszki, pszczółki i zanim się obejrzymy - nadejdzie lato.
12
Opłata za wyżywienie dzieci od 1.04.2023r.
Informuję, że od dnia 1.04.2023r. ulega zmianie opłata za wyżywienie:
1. dzieci uczęszczajace do oddziału przedszkolnego - koszt posiłków wyniesie 12 złotych (koszty obejmują: śniadanie w tym drugie śniadanie , obiad i podwieczorek)
2. opłata za wyżywienie dzieci uczęszczających do szkoły wyniesie 9 złotych (koszty obejmują obiad dwudaniowy)
Informacja dla ósmoklasistów!
Drodzy ósmoklasiści, Liceum Ogólnokształcące w Centrum Edukacyjnym "Radosna Nowina 2000" zaprasza do odwiedzin!
Rekrutacja - informacje
Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznej, przypomina o konieczności złożenia deklaracji woli przyjęcia dziecka do oddziału przedszkolnego i klasy pierwszej na rok szkolny 2023/2024. Potwierdzenie woli mogą Państwo składać w terminie: 23.03.2023r. do 31.03.2023r. Wzory dokumentów w załączniku.
Podziękowanie !
Dyrektor szkoły wraz z całą spolecznością szkolną składają serdeczne podziękowania druhom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rącznej za wycięcie i uprzątnięcie drzew na terenie placówki. To kolejny krok zmierzający do otwarcia nowej szkoły.
Mistrzostwa Gminy Liszki w Piłce Siatkowej Chłopców
4 miejsce naszych uczniów w gminnych zawodach w siatkówce!
Piękny początek i gorzka pigułka do przełknięcia na koniec. Chłopcy rozpoczęli turniej wspaniale, dzielnie bronili. Wszystkie mecze wygrane w grupie i awans z pierwszego miejsca. W półfinale musieliśmy uznać wyższość pięknie grającej drużynie z Kryspinowa. W meczu o trzecie miejsce, Czułów w zaciętym pojedynku i wygranej w tie-break'u, zrewanżował się za mecz grupowy i to Oni zgarnęli podium. Ogromne brawa dla naszych chłopaków! Bardzo dobra gra, poświęcenie, zespołowość i walka do samego końca! Za To wam dziękujemy i gratulujemy super wyniku!
Brawa dla: Mateusza Piątka, Adama Martyny, Bartłomieja Suchana, Jakuba Bojdy, Szymona Noska, Tymona Domienika, Jana Urbana i Wiktora Roska .
Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kryspinowie
12
"Życie od teatru różni się tylko tym, że w życiu nie ma prób generalnych." Ewa Nowak, "Bransoletka"
Skoro nie ma prób generalnych, trzeba zrobić wszystko, by być do życia dobrze przygotowanym. Dobre wychowanie to ważny element naszego życia, pewnych zasad uczymy się od najmłodszych lat, przestrzeganie ich nie powinno być problemem, czy przykrą powinnością. Zorganizowaliśmy zatem spotkanie najmłodszych uczniów z pewną kapryśną i nieznośną królewną.
Starszych zaprosiliśmy do świata "Victorii" - świata internetowej rzeczywistości, gdzie zawieranie znajomości on-line jest normą a wielogodzinne gry komputerowe pochłaniają cały wolny czas.
Spotkania te odbyły się dzięki Teatrowi "Maska", który gościliśmy u nas we wtorek. Aktorzy przygotowali dla naszych uczniów spektakle edukacyjne dotyczące zasad dobrego wychowania oraz skutków uzależnienia od internetu. Mamy nadzieję, że taka forma profilaktyki ma dużą moc i wpłynie pozytywnie na ich decyzje życiowe.
5
Dzień Kobiet
Dzień kobiet już za nami, ale należy napisać, że w naszej szkole było mnóstwo wspaniałych dam przyozdobionych w piękne korale, perły i inną szykowną biżuterię. Nasz samorząd w tym dniu zorganizował wybory na Damę Roku! Wybór był szalenie trudny, bo szyku, stylu, piękna, kultury i taktu wśród Pań w naszej szkole nie brakuje.
Panowie wyróżnili:
Lidię Piwowarczyk z klasy IV,
Małgorzatę Buldę z klasy VII,
a Edyta Bator otrzymała tytuł Damy Roku!
Każda klasa świętowała też, ten szczególny dzień we własnym gronie. W klasie VII i VIII odbył się Plebiscyt na PRZEbohaterkę literacką, a w klasie VIa chłopcy stanęli do konkursu na najlepszy portret koleżanki z klasy. Panowie z klasy VIb spotkali się w kuchni i przygotowali swoim koleżankom przepyszne ciasto!
Dziękujemy wszystkim za tak liczne i chętne włączenie się do zabawy .
12
Badanie właściwości tlenu w klasie siódmej
Uczniowie klasy siódmej wykonywali dziś doświadczenie związane z badaniem właściwości tlenu. Po działaniu wodą utlenioną na drożdże w naczyniach pojawiały się pęcherzyki wypełnione tlenem. Po zbliżeniu tlącego się łuczywka do pęcherzyków z tlenem rozpalało się ono jasnym płomieniem. Ustaliliśmy, ze tlen jest pierwiastkiem podtrzymującym spalanie, bezbarwnym, bezwonnym i niezbędnym do życia :)
6
KOMUNIKAT !
Stowarzyszenie PERSPEKTYWA Ściejowice 186 32-060 Liszki, zaprasza Społeczność Szkolną do włączenia się w akcję sprzątania miejscowości Rączna i Ściejowice w dniu 25 marca (sobota) 2023r. od godz. 9.30.
Szczegółowe informacje znajdują się w załączniku.
Tym razem...Tuwim!
W miniony poniedziałek podsumowaliśmy wszystkie konkursy, które odbyły się w naszej szkole w ramach Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Jednym z nich był szkolny etap Gminnego konkursu recytatorskiego. W tym roku odbył się pod hasłem "Tym razem...Tuwim!"
Ilość uczestników była imponująca, do konkursu przystąpili nawet najmłodsi pierwszoklasiści! Jury miało trudny orzech do zgryzienia, w kuluarach toczyły się burzliwe dyskusje. To świadczy o tym, że poziom recytacji był bardzo wysoki.
Ostatecznie w Gminnym konkursie recytatorskim poezji Juliana Tuwima reprezentowali nas zwycięzcy:
Joanna Kowalik z klasy II,
Jan Łowicki z klasy VIb,
Krzysztof Wiejak z klasy VII.
Wyróżnienia otrzymali:
Jakub Szwed z klasy I
Zuzanna Czub z klasy III
Lidia Piwowarczyk z klasy IV
Martyna Łowicka z klasy V
Laura Przebinda z klasy VIII
Uczestnicy dostali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki. Serdecznie gratulujemy!
"Trudna lekcja. Nie mogłem od razu.
Lecz nauczę się... po pewnym czasie...
Proszę! Zostaw mnie na drugie życie,
Jak na drugi rok w tej samej klasie."
Julian Tuwim, "Nauka"
8
Mistrz pięknego czytania
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego odbył się konkurs szkolny o tytuł Mistrza pięknego czytania - oczywiście w języku ojczystym. Do konkursu przystąpiło 40 uczniów w 4 kategoriach wiekowych. Uczestnicy w I etapie zaprezentowali swoje ulubione teksty literackie. W II etapie czytali wyznaczone przez organizatora teksty jednakowe dla każdego. Rywalizacja była ogromna, a ostateczny wybór mistrza odbywał się w bezpośredniej dogrywce. Mistrzowie i wyróżnieni uczniowie musieli wykazać się nie tylko bezbłędnym czytaniem, ale także odpowiednią interpretacją tekstu, dykcją i umiejętnością tworzenia nastroju.
Tytuł Mistrza pięknego czytania otrzymali:
Jakub Szwed w kategorii klas I-II
Zuzanna Czub w kategorii klas III-IV
Bartosz Witana w kategorii klas V-VI
Laura Przebinda w kategorii klas VII-VIII
Podczas szkolnego apelu zostały ogłoszone wyniki konkursu i wręczone dyplomy oraz upominki.
3
Zawody w siatkówce
Dzisiaj dziewczęta brały udział w gminnych zawodach w siatkówce. Niestety, przeciwniczki okazały się mocniejsze, co nie zmienia faktu, że jesteśmy dumni z naszych reprezentantek i gratulujemy udziału w tym wydarzeniu
Podziękowania za walkę wędrują do uczennic z klasy 7:
Wiktorii Kapusty, Wiktorii Cabak, Oliwii Balinki, i Klaudii Zembol.
Z klasy 8 dziękujemy:
Lenie Karaś, Oliwii Krząścik, Laurze Przebindzie, Julii Zembol oraz Edycie Bator.
6
Igrzyska w tenisie stołowym
Tydzień rozpoczęliśmy mocnym akcentem. Z Powiatowych Igrzysk Dzieci i Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym nasi reprezentanci wracają z sukcesami:
🏅Tomasz Galarowicz z kl. 6a zajął 5 miejsce!
Wygrana, przegrana, a potem seria samych zwycięstw pozwoliła na awans do etapu wojewódzkiego!
🏅Gratulujemy również udziału Wiktorowi Roskowi z kl. 8.
Zmagania rozpoczął od zwycięstwa natomiast w kolejnych dwóch meczach musiał uznać wyższość przeciwników.
Ogromne gratulacje dla naszych uczniów oraz rodziców, a my jako szkoła jesteś ogromnie dumnie z takich sukcesów!🏓🏆
Z wizytą na planecie Małego Księcia
Piątkowe przedpołudnie, klasa VIa spędziła w Krakowie. Ponownie odwiedziliśmy Teatr Współczesny, tym razem, by obejrzeć spektakl "Mały Książę".
Razem z aktorami wyruszyliśmy w podróż międzyplanetarną. Odwiedziliśmy Króla (który wcale nie nosił korony), Próżnego, Bankiera (bardzo bogatego Amerykanina), Pijaka, Latarnika i Geografa.
Aktorzy postarali się pokazać historię chłopca z asteroidy B-612 zarówno w zabawny, jak i filozoficzny sposób. Nie zabrakło interakcji z widownią, co zawsze szalenie podoba się uczniom.
Spektakl stanie się iskrą zapalną do najbliższych lekcji języka polskiego. Na pewno postaramy się zapamiętać, że:
"Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko..."
Antoine de Saint-Exupéry, "Mały Książę"
6
PAMIĘTAMY. NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH W NASZEJ SZKOLE
"Wyrośnijcie na ludzi honoru, zawsze wierni uznanym przez siebie najwyższym wartościom, którym trzeba służyć całym swoim życiem."
/Witold Pilecki/
Niezwykła, przejmująca cisza towarzyszyła nam, kiedy 1 marca wspominaliśmy Żołnierzy Niezłomnych. Tak, jakbyśmy tą ciszą chcieli oddać hołd i wiekową sprawiedliwość wszystkim, których nazwiska miały być wymazane z historii. W symbolicznym Apelu Pamięci przywołaliśmy żołnierzy Armii Krajowej walczących w czasie II wojny światowej i po jej zakończeniu, tych, którzy do ostatniego tchu wołali o wolność i prawdę. Ze wzruszeniem słuchaliśmy wypowiadanych i wyśpiewanych tekstów: "Żyłem z wami, cierpiałem i płakałem z wami...", "Daj nam uprzątnąć dom ojczysty...", "A mury runą, runą, runą!". Pieśń Jacka Kaczmarskiego wykonana przez szkolny chór była pieczęcią zamykającą tą piękną chwilę zadumy.
Święto Żołnierzy Wyklętych spotyka się z uznaniem i zainteresowaniem młodych ludzi i tego byliśmy świadkami. To dobrze. Dziękujemy!
"Bo nie wszystkim pomógł los wrócić z leśnych dróg, gdy kwitły bzy,
w szczerym polu biały krzyż nie pamięta już, kto pod nim śpi..."
3
Archiwum Aktualności