Bardzo nam miło podzielić się wiadomością, że uczennica naszej szkoły Daria Nowak
tegoroczna zwyciężczyni gminnej Corridy Ortograficznej, wzięła udział w V Dyktandzie Krakowskim i zajęła w nim wysokie 11 miejsce. Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
PAMIĘTAMY O ŻOŁNIERZACH WYKLĘTYCH – CHWAŁA BOHATEROM!
1 marca w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznej
„Co za siła jest w Tobie, Polsko, Ojczyzno moja,
Że wciąż uparcie i dumnie powstajesz z swych kolan.
Niejedną bolesną i krwawą naznaczona blizną,
Gwiaździstym diamentem w popiołach jaśniejesz, Ojczyzno…”Pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest obowiązkiem naszego pokolenia. Staramy się z niego wywiązywać i zapalać w najmłodszych iskierkę patriotyzmu przy każdej nadarzającej się okazji.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszej szkole odbył się uroczysty apel, przygotowany przez klasę VII wraz z wychowawczynią. Starsi uczniowie przekazali młodszym koleżankom i kolegom treści z naszej trudnej powojennej historii.
Po apelu odbył się tradycyjny już koncert w wykonaniu ponad pięćdziesięcioosobowego chóru naszej szkoły, poświęcony bohaterom, którzy mieli być wymazani z kart historii. Usłyszeliśmy pieśni partyzanckie, piosenki polskich bardów, a także te, pochodzące z filmów historycznych ostatnich lat. Powagi i rangi uroczystości dodała obecność sztandaru szkoły, który towarzyszy nam po raz trzeci
w tym roku.W uroczystości udział wzięła cała społecznosć szkoły, zaś swoją obecnością zaszczycili nas goście: Pani Anna Rajca – Zastępca Wójta Gminy Liszki i Pani Izabela Koziol – Zastępca Dyrektora GZEAS. Pani Anna skierowała do dzieci niezwykle ujmujące, osobiste słowa uznania i podziękowania.
Niech ten dzień będzie okazją do refleksji i wdzięczności za wolność, która została tak ciężko okupiona.
Byki pokonane!
19 lutego 2019r. nasi szkolni mistrzowie ortografii wzięli udział w XVII Gminnej Corridzie Ortograficznej, która odbyła się w Szkole Podstawowej im. Świętego Józefa w Kaszowie.
Matadorem i zwycięzcą w walce z bykami została Daria Nowak z klasy VI, zajmując pierwsze miejsce w kategorii klasy IV- VI. Na podium stanęła również Ewa Mazur z klasy VIII z trzecim miejscem w kategorii klas VII – VIII i III gimnazjum. Nasz najmłodszy uczestnik Adam Martyna, uczeń klasy III, był czwarty w kategorii klas II -III.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!!!
MUZYKA ŁAGODZI OBYCZAJE
Koncert Straussów w Filharmonii Krakowskiej
7 lutego, w karnawałowym nastroju blisko trzydziestoosobowa grupa uczniów klas VI-VIII udała się na wieczorny koncert do Filharmonii Krakowskiej im. Karola Szymanowskiego.
Koncert z cyklu "Musica ars amanda" dorównywał repertuarem wiedeńskiemu koncertowi noworocznemu. Usłyszeliśmy najpiękniejsze walce i polki Rodziny Straussów w wykonaniu pełnej orkiestry symfonicznej. Na zakończenie zabrzmiał znany i entuzjastycznie przyjęty przez widownię "Marsz Radetzkiego".
Muzyka łagodzi obyczaje... To prawda. Koncert był nie tylko niecodzienną lekcją muzyki, ale też udowodnił, że potrafimy zachwycić się pięknym miejscem i po prostu... słuchać.
Hurra !!!Sukces sportowy uczniów
W dniu dzisiejszym tj. 07.02.2019 r. w Liszkach odbyły się Igrzyska Młodzieży Szkolnej o Mistrzostwo Gminy Liszki w piłce siatkowej chłopców.Nasza waleczna drużyna w składzie : Marcin Szczepanik kl. VIII, Michał Wąsowicz kl.VIII, Arkadiusz Wąsiołek kl. VIII, Jan Klimek kl. VIII, Jakub Piszczek kl. VIII, Bartosz Rosek kl. VIII ,Krystian Urbaniec kl. VIII, Michał Zieliński kl. VII, Dominik Tyrka kl.VII, Michał Szczypczyk kl. VII zajęła II miejsce. Cieszymy się ogromnie z sukcesu Gratulujemy!!!
Rekrutacja do Oddziałów Przedszkolnych na rok szkolny 2019/2020
Z NAGRODAMI, Z UŚMIECHAMI… II Rodzinny Konkurs na szopkę bożonarodzeniową i VI Konkurs wiedzy „Z muzyką na Ty!”
Tuż przed zakonczeniem tradycyjnego okresu kolędowania, w naszej szkole wręczone zostały nagrody za udział w II Rodzinnym Konkursie na szopkę bożonarodzeniową. Jest to konkurs, w który zaangażowane są nie tylko dzieci, ale często całe rodziny. Bardzo się z tego cieszymy, ponieważ wspólna praca w atmosferze świąt Bożego Narodzenia jeszcze bardziej łączy i sprzyja budowaniu więzi. Na szkolnej wystawie zaprezentowano 16 szopek, wykonanych różnymi technikami. Wszystkie z nich zostały nagrodzone, a część – z uwagi na wkład pracy i ciekawe pomysły – wyróżniona.
W tym samym dniu wręczono także nagrody za udział w VI Konkursie Wiedzy „Z muzyką na Ty!”.
W Konkursie tym biorą udział uczniowie klas V-VIII, którzy chcą uczyć się teorii muzyki i poznawać ciekawostki z nią związane. Hasło tegorocznej edycji, która odbyła się pod koniec 2018 r. brzmiało: „Polska muzyka na drogach do niepodległości”. Uczniowie wykazali się szeroką , szczegółową wiedzą dotyczącą poolskiego hymnu państwowego, pieśni patriotycznych i okoliczności, w których one powstawały, a także kompozytorów, którzy w czasach zaborów budowali narodową tożsamość Polaków. Swoją wiedzę prezentowali najpierw w indywidualnym teście, a później w turnieju drużynowym, przed zebraną szkolną widownią.Gratulujemy pasji, zainteresowań, pracy i talentów!
Dziękujemy także za wsparcie i pomoc w ufundowaniu nagród dla licznej grupy dzieci: Panu Sołtysowi Krzysztofowi Krupie, Radnym: Panu Tomaszowi Piszowi i Panu Piotrowi Tyrce, jak również Państwu Katarzynie i Mirosławowi Łukasik.
VIII GMINNY PRZEGLĄD KOLĘD I PASTORAŁEK W SZKOLE IM. KRÓLA JANA III SOBIESKIEGO W RĄCZNEJ
„Kolędy nie tylko należą do naszej historii, lecz poniekąd tworzą naszą historię narodową
i chrześcijańską.(…) Życzę, abyście wszyscy, drodzy Rodacy, śpiewali kolędy, rozmyślali nad tym, co one mówią, nad całą ich treścią, i byście w nich odnajdywali prawdę o miłości Boga, który dla nas stał się Człowiekiem”./Jan Paweł II/
W piątek 11 stycznia, tuż przed feriami Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznej zorganizowała VIII Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek pod hasłem „Zaśpiewajmy kolędę Jezusowi dziś!” Patronat nad uroczystością objął Wójt Gminy Liszki P. Paweł Miś, który ufundował nagrody i poczęstunek dla uczniów.
Od początków istnienia celem przeglądu jest przede wszystkim pielęgnowanie tradycji wspólnego kolędowania. W tegorocznym wydarzeniu wzięły udział wszystkie szkoły Gminy Liszki, co napawa radością i pokazuje, iż takie muzyczne spotkania wpisują się powoli w naszą lokalną tradycję. Na twarzach dzieci widać było wielkie przeżycie i radość towarzyszącą wszystkiemu, w co wkłada się pasję i serce. Patrząc na wzrastającą wciąż liczbę uczestników przeglądów gminnych, z całym przekonaniem można rzec, że nasza gmina jest rozśpiewana jak mało która!
Organizatorzy pragną wyrazić szczere podziękowania przede wszystkim dzieciom, których głosy cieszą i wzruszają, a także opiekunom szkolnych zespołów, którzy przygotowali uczniów do tegorocznego występu. Byli to nauczyciele: Aneta Kowalik, Jolanta Majka, Monika Żmudka, Barbara Hebda, Katarzyna Zabielska, Dorota Kamińska, Michał Gomułka, Piotr Krawczyk, Jakub Zielina i Robert Pazeta. Serdecznie Państwu dziękujemy.
Dziękujemy Panu Wójtowi Pawłowi Misiowi oraz Pani Agnieszce Pyli – Radnej Powiatu Krakowskiego za obecność i wspólne kolędowanie. Pragniemy również podziękować za wsparcie finansowe tegorocznej uroczystości. Swoją pomoc okazali nam Radni Gminy Liszki: Piotr Tyrka i Tomasz Pisz, sołtys Rącznej - Krzysztof Krupa, oraz Państwo Katarzyna
i Mirosław Łukasik – rodzice naszych uczniów. Dziękujemy za pomoc w zorganizowaniu przeglądu OSP w Rącznej, ks. proboszczowi Jackowi Strzeleckiemu, rodzicom i nauczycielom naszej szkoły. Bez wielu rąk i serc, sam zapał na pewno by nie wystarczył.Życzymy dzieciom rozwijania pasji i talentów, radości ze wspólnego muzykowania,
a wszystkim zdrowia i wszystkiego dobrego w rozpoczętym 2019 roku.
SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU EDUKACYJNEGO „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”
Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznej wraz z oddziałami przedszkolnymi włączyła się w realizację Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „Piękna Nasza Polska Cała”, który stał się odpowiedzią na wyjątkowe święto – świętowanie 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Nasza placówka obchody rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczęła już 15 września 2018 r., kiedy naszej szkole nadano imię i poświęcono sztandar. Podczas tej wspaniałej i pięknej uroczystości mogliśmy poznać dokładniej historię życia Króla Jana III Sobieskiego i zrozumieć Jego słowa, które widnieją na szkolnej, pamiątkowej tablicy: „A więc poświęcę i ofiaruję najdroższej Ojczyźnie moje ciało i życie, mienie i krew swoją…”
Zrealizowane zadania z projektu:
„Szlakiem historii” – po oficjalnej uroczystości nadania imienia naszej szkole, wyruszyliśmy w pięknych strojach epokowych, przy dźwiękach intrad granych przez Gminną Orkiestrę Dętą, przez naszą miejscowość. Nauka tańca ludowego– w naszym przypadku był to taniec narodowy polonez, który został wykonany przez uczniów klasy II, na dziedzińcu szkoły podczas nadania imienia i sztandaru szkole.
Zabawa ludowa – dzieci z oddziału przedszkolnego i klas I – III poznały kilka zabaw ludowych, jednak najbardziej spodobała im się zabawa „Jawor, jawor, jaworowi ludzie…”
Hymn Polski – cała społeczność naszej szkoły wzięła udział w realizacji tego zadania, o godz. 11.11, łącząc się z uczniami z całej Polski uroczyście odśpiewała „Mazurka Dąbrowskiego”.
Ślubowanie klasy I – szczególna uroczystość, która odbyła się 9 listopada, gdzie pierwszoklasiści po raz pierwszy złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Przygotowali także piękny apel nawiązujący do historii naszej Ojczyzny.
Aby uczcić 100 – rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, nasza szkoła zorganizowała plebiscyt pt.: „Człowiek stulecia”.
Koncert „100 na 100 – sto osób na stulecie niepodległości”, odbył się wspaniały koncert naszego chóru szkolnego wraz z absolwentami w kościele parafialnym
w Rącznej - 11 listopada 2018 r.. Podczas tego koncertu zabrzmiały najpiękniejsze pieśni patriotyczne i legionowe.
Oprócz tego wydarzenia każda klasa nauczyła się także jednej, wybranej przez siebie piosenki.
Uczniowie klas młodszych oraz dzieci z oddziału przedszkolnego nauczyły się wierszy o tematyce patriotycznej: „Katechizm małego Polaka” – W. Bełza,
„Znak” – M. Łaszczuk, „Powiewa flaga”, Cz. Janczarski
„Moja, mała Ojczyzna” – rodzinny konkurs plastyczny przeznaczony dla dzieci z oddziału przedszkolnego oraz klas I – III, cieszył się dużym zainteresowaniem oraz niezwykłą pomysłowością wykonawców.
"Drzewo Pamięci” – na terenie naszej placówki posadziliśmy drzewo, jako symbol życia i wolności.
Kącik „Piękna Nasza Polska Cała” – o tematyce folkowo - patriotycznej. Przez cały listopad uczniowie naszej szkoły mogli podziwiać rzeczy nawiązujące do naszej kultury, regionu, czy tradycji. Niektóre eksponaty dzieci widziały po raz pierwszy.
"Dzień Mody Patriotycznej” – w naszej placówce odbył się pokaz mody patriotycznej, podczas którego uczniowie wystąpili w pięknych strojach w barwach narodowych czy strojach ludowych.
Turniej wiedzy patriotycznej pt. „Kocham Cię, Polsko”, wzięli w nim udział uczniowie klasy II oraz III, gdzie wykazali się ogromną wiedzą i znajomością polskiej historii.
Uczestnictwo w projekcie pięknie wpisało się w nasze szkolne obchody 100 – rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z ogromną przyjemnością włączyliśmy się w realizację tego projektu, który sprawił wszystkim wiele radości i dostarczył wiele niezapomnianych wrażeń.
Wigilia…
Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
Przy wzejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie,
Ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny
Najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.
Ten biały kruchy opłatek, pszenna kruszyna chleba,
a symbol wielkich rzeczy, symbol pokoju i nieba.
/Cyprian Kamil Norwid/
W imieniu całej społeczności Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznej dziękując za współpracę i miłe spotkania w minionym roku składam Państwu serdeczne życzenia zdrowych i miłych Świąt Bożego Narodzenia oraz sukcesów i wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym 2019 Roku.
Barbara Lelek
„Moja, mała Ojczyzna” – konkurs plastyczny
Kolejnym etapem w realizacji Międzynarodowego Projektu "Piękna nasza Polska cała", był konkurs plastyczny pt.: "Moja, mała Ojczyzna".
Skierowany był do uczniów klas I - III oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych. Konkurs miał na celu promowanie postaw patriotycznych u dzieci, kształtowanie tożsamości i przynależności narodowej, rozwijanie zainteresowania i pogłębiania wiedzy o swojej miejscowości i regionie.
Jak zawsze nasze dzieci nie zawiodły i chętnie wzięły udział w konkursie.
Jury wyróżniło prace sześciu uczniów, którym przyznano I miejsce, są to: Joanna Kowalik, Antoni Boroń, Bartosz Zalarski, Oliwia Balinka, Magdalena Tyrka, Jakub Wąsik.
Zwycięzcy otrzymali piękne albumy o powiecie krakowski, śpiewniki patriotyczne oraz pamiątkowe dyplomy.
Pokaz mody patriotycznej
20 listopada w ramach projektu „Piękna Nasza Polska cała” dzieci z Odziału Przedszkolnego oraz klas 1-3 wzięły udział w pokazie mody patriotycznej. Uczniowie zaprezentowali stroje w barwach narodowych, ludowe lub inne, nawiązujące w swojej estetyce do polskiej kultury lub historii. Po zakończonym pokazie mody , zabrzmiał wspólnie zaśpiewany hymn „Mazurek Dąbrowskiego”. Było patriotycznie i uroczo. Warto podkreślić, iż rodzice wykazali się wielkim zaangażowaniem i finezją przygotowując stroje dla swoich dzieci.
Ślubowanie klasy I
Dnia 9.11.2018 r. odbyło się w naszj szkole ślubowanie dzieci z klasy pierwszej i pasowanie ich na uczniów. Po raz pierwszy w historii szkoły uczniowie ślubowali nie tylko przed rodzicami, nauczycielami i starszymi kolegami, ale przede wszystkim na SZTANDAR SZKOŁY. Zapraszamy do oglądania zdjęć na facebooku.
Prezent od Marszałka Województwa Małopolskiego!
Na początku roku szkolnego 2018/2019 dzieci z oddziału przedszkolnego przy Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznej, odebrały oczyszczacz powietrza, przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego. Oczyszczacz trafił do nas w ramach realizacji projektu: "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze". Dzięki temu wydarzeniu, rozpoczęliśmy cykl zajęć, na których przedszkolaki poszerzyły swoją wiedzę na temat czystego powietrza oraz ochrony środowiska przed smogiem. Dzieci dowiedziały się jak działa oczyszczacz i jaką pełni funkcję. Na kolejnych zajęciach, przedszkolaki poznały właściwości powietrza, źródła jego zanieczyszczenia oraz co to jest smog. Wspólnie postanowiliśmy, aby do naszego przedszkola przynieś więcej kwiatów, które także oczyszczą powietrze. Od tego czasu wspólnie pielęgnujemy i dbamy o "Zielistkę czubiastą". Kolejnym naszym działaniem było wykorzystanie zużytych materiałów do wykonania instrumentu muzycznego - grzechotki, w ten sposób dzieci poznały słowo "recykling" i nauczyły się segregować odpady. Mamy nadzieję, że działania te przyczyniły się do kształtowania u dzieci postaw proekologicznych.
Za prezent - dziękujemy!
Archiwum Aktualności