Uczennica klasy II, Gabriela Urban, trenuje karate i bierze udział w turniejach. Nasza uczennica zdobywa kolejne puchary, medale. Często zajmuje miejsce na podium jako jedna z najlepszych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Brawo!
Uczennica klasy II, Gabriela Urban, trenuje karate i bierze udział w turniejach. Nasza uczennica zdobywa kolejne puchary, medale. Często zajmuje miejsce na podium jako jedna z najlepszych.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. Brawo!
23 września klasa II wybrała się do Czernichowa. Dzieci miały okazję zobaczyć różne rodzaje lokomotyw, wejść do środka, a nawet udało się uruchomić silnik jednej z nich. Uczniowie wzięli udział w warsztatach plastycznych, w których wykonali kolejkę. Następnie mieli okazję pobawić się lokoklockami, a na sam koniec przejechali się drezyną. Uczniowie bawili się wspaniale, a pogoda nam dopisała.
20 września obchodziliśmy Światowy Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji wszystkie dzieci z oddziału przedszkolnego dostały piękne medale i hucznie świętowały swoje święto :)
12 września 1683 roku dowodzone przez króla Jana III Sobieskiego wojska odniosły sławne zwycięstwo w bitwie pod Wiedniem. To wydarzenie oraz Dzień Patrona naszej szkoły stały się pretekstem do wycieczki na Wawel. W imieniu społeczności uczniowskiej oraz grona pedagogicznego złożyliśmy kwiaty przy grobie króla Jana III Sobieskiego.
Klasy I-IV udały się do Smoczej Jamy. Tajemnicze komory pełne zagłębień skalnych i szczelin tworzą niepowtarzalny nastrój, najmłodsi uczniowie spacerowali nimi z ogromnym zainteresowaniem. Po wyjściu z jaskini stanęli oko w oko z ziejącą ogniem rzeźbą Smoka Wawelskiego autorstwa Bronisława Chromego.
Klasy V, VIa i VIb zwiedzały Katedrę Wawelską wraz z przewodnikiem. Katedra na Wawelu pełni szczególną rolę w historii Państwa Polskiego ze względu na fakt, iż przez czterysta lat była kościołem polskich królów. Uczniowie poznali historię ołtarza świętego Stanisława, szczegóły koronacji królewskiej, następnie wspięli się na wieżę z Dzwonem Zygmunta. Na koniec pozostała wizyta w kryptach pod katedrą, gdzie znajdują się Groby Królewskie.
Klasy VII oraz VIII miały okazję zobaczyć Reprezentacyjne Komnaty Królewskie. Komnaty drugiego piętra zamku, wysokie i obszerne, służyły celom reprezentacyjnym. Tutaj odbywały się posiedzenia sejmu i senatu, królewskie audiencje i uroczystości weselne oraz bale.
Wycieczka okazała się nie tylko doskonałą powtórką z historii, ale też pełną ciekawostek przygodą.
Dzień Patrona Szkoły to dzień wyjątkowy dla naszej szkolnej społeczności. 12 września spotkaliśmy się na uroczystym apelu, podczas którego wspominaliśmy dokonania Jana III Sobieskiego a przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty pod tablicą pamiątkową.
Data nie jest przypadkowa - to rocznica bitwy pod Wiedniem.
Latem 1683 roku trzysta tysięcy wojowników Imperium Osmańskiego pod wodzą Wielkiego Wezyra Kary Mustafy rozpoczyna oblężenie Wiednia. Po wielu tygodniach oblężenia, 12 września 1683 roku, dochodzi do decydującej bitwy. W chwili, gdy wszystko zapowiada bliski tryumf armii Wielkiego Wezyra, do boju włączają się polskie wojska. Pod wodzą króla Jana III Sobieskiego husaria stacza morderczą walkę, w której ważą się nie tylko losy miasta, ale i całej Europy.
Odsiecz Wiedeńska zakończyła się klęską Osmanów, którzy przestali stanowić zagrożenie dla chrześcijańskiej części Europy.
1 września to nie tylko data rozpoczęcia roku szkolnego, to także rocznica jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii naszego kraju.
"A więc wojna! Z dniem dzisiejszym wszelkie sprawy i zagadnienia schodzą na plan dalszy. Weszliśmy w okres wojny" - czytał lektor Polskiego Radia 1 września 1939 roku.
Po mszy świętej, inaugurującej rozpoczęcie roku szkolnego, uczennice klasy 8 przypomniały o 83. rocznicy wybuchu II wojny. Po powitaniu wszystkich uczniów i rodziców przez panią dyrektor nadeszła pora na spotkanie w szkole z wychowawcami. W ten sposób przystępujemy do pracy w kolejnym roku szkolnym.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2022/23 dla uczniów klas 1-8.
Dzięki uprzejmości Księdza Proboszcza, który rozumie trudną
sytuację lokalową naszej Szkoły, inauguracja nowego roku
szkolnego odbędzie się w kościele parafialnym w dniu 1
września 2022 r. o godz. 9.00. W planie:
Wspólna modlitwa,
Uczczenie 83 rocznicy wybuchu II wojny światowej,
Przemówienie Dyrektora Szkoły do uczniów i rodziców,
Zapoznanie z organizacją roku szkolnego, przedstawienie
nauczycieli, wychowawców i specjalistów zatrudnionych
w szkole,
Przejście do budynku szkolnego, gdzie uczniowie
spotkają się ze swoimi wychowawcami w wyznaczonej
sali.
Planowane zakończenie około godz. 11.30. Uczniowie
przychodzą w strojach galowych ustalonych przez
Szkołę.
Do sali nr 1 wychowawczyni zaprasza dzieci z klasy 1 z
jednym z rodziców/opiekunów.
Rozpoczęcie zajęć w oddziałach przedszkolnych odbędzie
się 1 września 2022 r. o godz. 8.00 w sali nr 1 w budynku szkoły. W tym dniu
dzieci powita Dyrektor Szkoły i wychowawczynie. Po krótkim
spotkaniu, dzieci przejdą na zajęcia do sali przedszkolnej. W
tym dniu zajęcia do godz. 13. Rodzice zapewniają dziecku
prowiant i swobodny strój do zabawy.
- strój gimnastyczny- spodenki i biała koszulka;
- strój galowy: dziewczynki: biała bluzka, granatowa lub czarna spódnica,
chłopcy: biała koszula, czarne lub granatowe spodnie;
- obuwie na zmianę – o jasnej, bezpiecznej podeszwie;
- piórnik, a nim: 2 ołówki HB, gumka, temperówka, linijka, nożyczki;
- klej w sztyfcie;
- kredki ołówkowe, kredki woskowe "Bambino";
-1 zeszyt w wąskie linie 16 lub 32- kartkowy;
- 1 zeszyt w kratkę 16 lub 32-kartkowy ;
- plastelina -9 lub 12 kolorów;
- papier kolorowy;
- 2 bloki techniczne kolorowe;
- 1blok rysunkowy kolorowy;
- 1 blok techniczny biały;
- 2 teczki tekturowe ( na rysunki i do j. angielskiego );
-farby plakatowe ( mogą być z ubiegłego roku ), kubek na wodę – jeśli ktoś zabrał ze szkoły;
-pędzel gruby i cienki;
-duża paczka chusteczek higienicznych i rolka ręczników papierowych (chłopcy we wrześniu, dziewczynki w drugim półroczu);
- ryza papieru do ksero ( chłopcy we wrześniu, dziewczynki w drugim półroczu);
Przybory szkolne powinny być podpisane imieniem i nazwiskiem dziecka.
Wyprawka Pierwszoklasisty
Na pierwsze dni września:
1.Piórnik z następującym wyposażeniem:
• ołówek
• temperówka
• gumka do mazania
• nożyczki
• klej w sztyfcie
• linijka
2. Kredki
3. Tekturowe teczki na prace – 2 sztuki (1 do edukacji wczesnoszkolnej, 1 do języka angielskiego)
Do 20 września:
Zeszyty:
• 16 kartkowy w wąskie linie – 1 szt.
• 16 kartkowy w kratkę – 1 szt.
Materiały plastyczne:
Materiały plastyczne dzieci zostawiają w klasie – proszę, aby były podpisane.
Ponadto:
Dodatkowe informacje:
• Dzieci otrzymają podręczniki wypożyczone ze szkolnej biblioteki.
• Ćwiczenia do podręczników zostaną zakupione przez szkołę.
Do zobaczenia 1 września!
Wychowawczyni – Dorota Kamińska
To już koniec. W ubiegły piątek uroczyście zakończyliśmy rok szkolny 2021/2022 i pożegnaliśmy uczniów klasy VIII. W tym dniu swoją obecnością zaszczycił nas Pan Wójt Paweł Miś, który przekazał rodzicom najważniejsze informacje dotyczące rozbudowy szkoły. Uroczystość obfitowała w niezwykle wzruszające chwile: pożegnanie klasy III z młodszymi kolegami i ostatnie wspólne zdjęcie z Wychowawczynią, przekazanie sztandaru przez Ósmoklasistów pocztowi sztandarowemu z klasy VII i wreszcie pożegnanie klasy VIII. "Dotarliśmy do mety ważnego etapu naszego życia, ale do mety przybywa się tylko po to, aby wyruszyć znowu dalej. Sięgniemy więc po nowe doświadczenia, zbierzemy nowe przeżycia i wrażenia. Będziemy czerpać z nich zawsze jakieś wskazówki i przestrogi. Będziemy pamiętać przy tym, że szczyty zdobywa się wspinając krok za krokiem, nie zatrzymując się nigdy.
Dziś wyruszamy…" - tak mówili absolwenci opuszczający mury naszej szkoły, ale te słowa dotyczą każdego z nas: ucznia, rodzica, nauczyciela..., bo dla każdego piątek 24 czerwca był metą pewnego etapu życia, dla jednych krótkiego, dla innych dłuższego, dla jeszcze innych bardzo długiego. Wrócimy znów na start 1 września, wyznaczymy nowe cele i wyruszymy, by je realizować. Życzę wszystkim, aby wakacje były czasem dobrego, radosnego wypoczynku, abyśmy pełni nowych sił za dwa miesiące wyruszyli dalej po nowe przeżycia i doświadczenia.
23 czerwca 2022 w Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana odbyło się uroczyste podsumowanie XVIII Przeglądu Twórczości Patriotycznej Młodzieży Województwa Małopolskiego. Hasłem tegorocznego konkursu były Topowe polskie wynalazki i ich twórcy. Miło nam poinformować, że nagrodę za drugie miejsce w kategorii praca literacka otrzymał Adam Martyna, uczeń klasy VI za pracę „Ignacy Łukasiewicz – człowiek, który dał ludziom światło”. Gratulujemy!
Wcześnie rano, klasy 4, 5a i 5b, wyruszyły, by zdobyć szczyt o wysokości 1499m. Wraz ze znakomitą panią przewodnik oraz grupką wspaniałych rodziców, wyruszyliśmy na Rusinową Polanę. Po drodze dowiedzieliśmy się, jak odróżnić świerk od innych drzew iglastych, jakie kolory mają szlaki i w jaki sposób są oznaczane szlaki piesze rowerowe i narciarskie. Na wspomnianej Rusinowej Polanie zrobiliśmy krótki postój, by nabrać sił przed trudnym podejściem na Gęsią Szyję. Trasa była wymagająca, ale pokonaliśmy ją wszyscy. Na szczycie podziwialiśmy wspaniałe widoki na Tatry, zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć i wyruszyliśmy w drogę powrotną. Pogoda była znakomita, choć do Krakowa przywieźliśmy deszcz. Zmęczeni, ale zadowoleni z siebie planujemy kolejną wyprawę
·
Po długiej przerwie spowodowanej pandemią, w końcu się spotkaliśmy! Hasłem jubileuszowego Święta Piosenki, które od ponad 40 lat odbywa się w naszej gminie były słowa wyśpiewane przed laty przez Kabaret Starszych Panów: "Piosenka jest dobra na wszystko".
Prawie pięćdziesięcioosobowy chór naszej szkoły zaprezentował się znakomicie! Zaśpiewaliśmy piosenki w rytmie walca: "Staruszek świat" i "Tak żyć" z repertuaru Anny Jantar i Ireny Jarockiej, a także utwór, który wyjątkowo chórzyści polubili: "Ach, nie chcę zaznać wojny!".
Warto pomyśleć nad nieśmiertelnymi tekstami...
"Tak żyć, by coś zostało z tych dni,
kiedy się miało w ramionach cały świat..."
W dniu 14.06.2022r. w naszej szkole miała miejsce uroczysta gala sportowa wieńcząca roczne zmagania w ramach szkolnej ligi sportowej Rącznianka. Podczas ceremonii wręczenia nagród obecni byli: Wójt Gminy Liszki Pan Paweł Miś, Pani Dyrektor, Nauczyciele, Rodzice, oraz Uczniowie. Galę uświetnił występ artystyczny Martyny Łowickiej z kl. IV, a tytuły dla najlepszych sportowców szkoły uzyskali: Gabriela Łętek z kl. Vb, Jan Kwieciński z kl. IV, Laura Przebinda z kl. VII oraz Wiktor Rosek z kl. VII. Tytuł najlepszej klasy przypadł klasie Vb. Ogromnie gratulujemy zwycięzcom. Po Gali odbył się Bal Mistrzów, podczas którego uczniowie tanecznym krokiem bawili się z radością i pełną energią.
23 czerwca 2022r.(czwartek)
- godz.18,00 - zakończenie Oktawy Bożego Ciała i msza na zakończenie roku szkolnego
24 czerwca 2022r.(piątek)
- godz. 9,00 - kl. I- IV (z udziałem Wójta Gminy Liszki)
- godz. 10,00 - kl. V- VII
- godz. 11,00 - zakończenie roku kl. VIII
- godz. 14,00 - spotkanie z Wójtem w hali sportowej w Liszkach uczniów, którzy otrzymują stypendium Wójta z udziałem ich rodziców.
Warszawa dzień 3. Czas nam tak szybko płynie, że to już koniec naszego pobytu w stolicy. Od samego rana zawitaliśmy pod Centrum Nauki "Kopernik". To prawdziwy raj dla miłośników nauki. W atmosferze wesołej zabawy uczniowie przeprowadzali wiele doświadczeń z różnych dziedzin. Następnym punktem był Zamek Królewski. Przechodząc przez kolejne komnaty wsłuchiwaliśmy się w niezwykłe historie związane z kolejnymi władcami, artystami, wydarzeniami, które się tu odbywały. Na koniec przeszliśmy się po uliczkach Starego Miasta do warszawskiej syrenki. Pod Kolumną Króla Zygmunta III Wazy zaopatrzeni w pamiątki szykowaliśmy się do wyjazdu. Na pożegnanie uczniowie poprosili ulicznego saksofonistę, o pożegnalny utwór. Zmęczeni, ale zadowoleni wróciliśmy do Rącznej, gdzie czekały na nas stęsknione Rodziny. Wspomnienia pozostaną w naszych sercach, a relacje koleżeńskie są bezcenne.
Warszawa dzień 2. Uczniowie rozpoczęli dzień od pysznego śniadania i przejazdu do Królewskich Łazienek. To w tym uroczym miejscu król organizował słynne"obiady czwartkowe". Spacer rozpoczęliśmy od pomnika naszego patrona Króla Jana III Sobieskiego, a następnie do Pałacu na Wodzie, starej oranżerii. Na zakończenie wizyty w Łazienkach usiedliśmy przed pomnikiem słynnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Obok Belwederu miłośnicy motoryzacji zatrzymali się aby obejrzeć limuzynę Józefa Piłsudskiego. Kolejnym punktem naszej wycieczki był PGE Stadion Narodowy. Przeszliśmy trasę pełną emocji przez piłkarską szatnię, trybuny, odnowę biologiczna zawodników, miejsca dla dziennikarzy a nawet areszt dla niegrzecznych kibiców. Mogliśmy zobaczyć najważniejsze spotkania, które się tam odbywały od 2012 r. Okazało się, ze niektórzy nasi uczniowie mają tam koszulki ze swoimi nazwiskami. Kolejnym miejscem na trasie wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Szybka winda wywiozła nas na 30 piętro, skąd oglądaliśmy panoramę stolicy. Na koniec pojechaliśmy do Wilanowa, aby zobaczyć pałac i ogrody Króla Jana III Sobieskiego. Zmęczeni wróciliśmy do hotelu na kolację i krótką regenerację. Okazało się, że zabawy integracyjne w ogrodzie mogłyby trwać do późnych godzin, gdyby nie ... deszcz, który zapędził nas do pokoi. Jutro też będzie dzień pełen emocji, trzeba odpocząć.
Pobyt w stolicy Polski rozpoczęliśmy od spaceru po placu zamkowym i Krakowskim Przedmieściu Naszym celem było dojście do Grobu Nieznanego Żołnierza i udział w uroczystej zmianie warty. Pobyt w Muzeum Powstania Warszawskiego pozwolił nam doświadczyć z jaką rzeczywistością zmierzyli się uczestnicy powstania. Dzień zakończyliśmy pyszną kolacją w hotelowej restauracji. Jutro dalszy podbój stolicy
Podsumowanie projektu Serdeczna KarteczkaPrzedszkolaki z grupy Biedronki we współpracy z klasą trzecią wykonały ostatni moduł zadania . Dzieci w każdym miesiącu wykonały kartkę serdeczności (dla sadowników i rolników, maszynistów i kolejarzy, osób starszych i schorowanych, cukierników i piekarzy, dla babć i dziadków, radiowców, lekarzy weterynarii i strażaków). Tak wyglądała nasza praca...
Powered by aSc EduPage