• PROGRAMPROFILAKTYCZNO- WYCHOWAWCZY Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznejrok szkolny 2023/2024

    •  

      Podstawa prawna:

      • Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997r. (Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz. 483

      ze zm.).

      •  Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989 r. (Dz.U. z 1991 r. nr 120, poz. 526).
      • Europejska Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności
      • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1189).
      • Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1943

      ze zm.).

      •  Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 59).
      •  Ustawa z 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r. poz. 487).
      • Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 20 sierpnia 1996 r. w sprawie sposobu

      organizowania i prowadzenia działalności w dziedzinie promocji zdrowia psychicznego i zapobiegania zaburzeniom psychicznym.

      • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2013 r. w

      sprawie udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.

      • Ustawa z 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 783).
      •  Ustawa z 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu

      i wyrobów tytoniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 957).

      •  Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu

      i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U.

      z 2015 r. poz. 1249).

      • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 22 stycznia 2018 r. zmieniające    rozporządzenie w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii ( Dz. U z 2018 r. poz. 214)
      • Kierunki polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2023/2024,
      •  Statut Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznej,
      • Wyniki ewaluacji poprzedniego programu profilaktyczno-wychowawczego.

       

      .

      Wstęp

      Szkolny program profilaktyczno – wychowawczy realizowany w Szkole Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego  w Rącznej  opiera się na hierarchii wartości przyjętej przez radę pedagogiczną, radę rodziców i samorząd uczniowski, wynikających z przyjętej w szkole koncepcji pracy. Treści szkolnego programu profilaktyczno – wychowawczego są spójne ze statutem szkoły

      i wewnątrzszkolnym systemem oceniania. Istotą działań wychowawczych i profilaktycznych szkoły jest współpraca całej społeczności szkolnej oparta na złożeniu, że wychowanie jest zadaniem realizowanym w rodzinie i w szkole, która w swojej działalności musi uwzględniać zarówno wolę rodziców, jak i priorytety edukacyjne państwa. Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego z uczniów oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Wychowanie rozumiane jest jako wspieranie uczniów w rozwoju ku pełnej dojrzałości

      w sferze fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej. Proces wychowania jest wzmacnianyi uzupełniany poprzez działania z zakresu profilaktyki problemów dzieci i młodzieży. Program profilaktyczno - wychowawczy szkoły tworzy spójną całość ze szkolnym zestawem programów nauczania i uwzględnia wymagania opisane w podstawie programowej. Szkolny program  profilaktyczno – wychowawczy określa sposób realizacji celów kształcenia oraz zadań wychowawczych zawartych w podstawie programowej kształcenia ogólnego, uwzględniając kierunki i formy oddziaływań wychowawczych, których uzupełnieniem są działania profilaktyczne skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli.

       

      Program profilaktyczno – wychowawczy został opracowany na podstawie diagnozy potrzeb

      i  problemów występujących w środowisku szkolnym, z uwzględnieniem:

      • wyników ewaluacji wewnętrznej,
      •  wyników nadzoru pedagogicznego sprawowanego przez dyrektora,
      •  ewaluacji wcześniejszego programu profilaktyczno – wychowawczego realizowanego       w roku szkolnym 2022/2023,
      • wniosków i analiz z pracy zespołów zadaniowych, zespołów przedmiotowych, zespołów wychowawczych,
      •  uwag, spostrzeżeń, wniosków nauczycieli, uczniów, rodziców.

      Podstawowym celem realizacji szkolnego programu profilaktyczno – wychowawczego jest wspieranie dzieci i młodzieży w rozwoju oraz zapobieganie zachowaniom problemowym, ryzykownym. Ważnym elementem realizacji programu profilaktyczno - wychowawczego jest kultywowanie tradycji i ceremoniału szkoły.

       

       

      Podstawowe zasady realizacji szkolnego programu profilaktyczno – wychowawczego obejmują:

      • powszechną znajomość założeń programu – przez uczniów, rodziców i wszystkich pracowników szkoły,
      •  zaangażowanie wszystkich podmiotów szkolnej społeczności i współpracę w realizacji zadań określonych w programie,
      • respektowanie praw wszystkich członków szkolnej społeczności oraz kompetencji organów szkoły (dyrektor, rada rodziców, samorząd uczniowski),
      •  współdziałanie ze środowiskiem zewnętrznym szkoły (np. udział organizacji

      i stowarzyszeń wspierających działalność wychowawczą i profilaktyczną szkoły),

      •  współodpowiedzialność za efekty realizacji programu.

       

      I. Misja szkoły

       

      Misją szkoły jest kształcenie i wychowanie w duchu wartości i poczuciu odpowiedzialności, miłości ojczyzny oraz poszanowania dla polskiego dziedzictwa kulturowego, przy jednoczesnym otwarciu się na wartości kultur Europy i świata, kształtowanie umiejętności nawiązywania kontaktów z rówieśnikami, także przedstawicielami innych kultur. Szkoła zapewnia pomoc we wszechstronnym rozwoju uczniów w wymiarze intelektualnym, psychicznym i społecznym, zapewnia pomoc psychologiczną i pedagogiczną uczniom. Misją szkoły jest uczenie wzajemnego szacunku i uczciwości jako postawy życia w społeczeństwie i w państwie, w duchu przekazu dziedzictwa kulturowego i kształtowania postaw patriotycznych, a także budowanie pozytywnego obrazu szkoły poprzez kultywowanie i tworzenie jej tradycji. Misją szkoły jest także przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych, kształtowanie postawy odpowiedzialności za siebie i innych oraz troska o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i rodziców.

       

      II. Sylwetka absolwenta

      Dążeniem Szkoły Podstawowej im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznej jest przygotowanie uczniów do efektywnego funkcjonowania w życiu społecznym oraz podejmowania samodzielnych decyzji w poczuciu odpowiedzialności za własny rozwój. Uczeń kończący szkołę, posiada następujące cechy:

      1. Dobrze funkcjonuje w swoim naturalnym otoczeniu, w domu i w szkole. Jest pogodny, pozytywnie patrzy na otaczający go świat, siebie i innych ludzi. Traktuje naukę jako coś oczywistego, ale nie uczy się bezkrytycznie wszystkiego.

       

      2. Jest aktywny. Lubi ruch i chętnie uprawia sport w jego różnych odmianach. Podejmuje próby rozmaitych ekspresji artystycznych. Na miarę swoich możliwości śpiewa, gra, rysuje, maluje. Jest przygotowany do odbioru sztuki.

       

      3. Jest ciekawy świata. Chętnie zdobywa wiadomości, korzystając z różnych źródeł. Postrzega złożoność świata, analizuje istniejące w nim związki przyczynowo – skutkowe. Jest aktywny umysłowo.

       

      4. Jest krytyczny. Potrafi sam i przy pomocy nauczyciela selekcjonować i porządkować zdobywane informacje i oceniać ich przydatność do określonego celu; krytyczny wobec siebie i innych – rozróżnia zachowania poprawne i nieprawidłowe.

       

      5. Jest odpowiedzialny. Stara się przewidzieć skutki swoich działań i gotów jest ponosić konsekwencje swoich czynów. Cieszy się z sukcesów własnych i innych. Akceptuje porażki, ale wytrwale szuka innych rozwiązań. Stara się rozwiązywać problemy. Działając w grupie, poczuwa się do współodpowiedzialności.

       

      6. Jest otwarty. Wykorzystuje swoje możliwości, jakie stwarzają mu dom i szkoła. Chętnie

      i skutecznie nawiązuje kontakty, prezentuje swój punkt widzenia i rozumie poglądy innych. Uczy się korzystania z nowoczesnych technologii komunikacyjnych. W grupie potrafi działać zgodnie z obowiązującymi w niej zasadami. Potrafi planować swoje zadania.

       

      7. Jest prawy. Rozróżnia dobre i złe zachowania. W swoim postępowaniu szanuje innych ludzi, służy im pomocą. Jest patriotą – ważne są dla niego symbole narodowe oraz tradycja i ceremoniał szkoły.

       

      8. Jest rozważny. Zna zagrożenia występujące w jego środowisku i uwzględnia je w swoim postępowaniu. Dba o własne i innych bezpieczeństwo psychiczne i fizyczne. Postępuje zgodnie

      z zasadami higieny i dbałości o zdrowie. Dba o bezpieczeństwo swoje i innych.

       

      9. Jest tolerancyjny. Rozumie, że różnice między ludźmi są czymś normalnym i pożądanym. Stara się zrozumieć innych i dostrzec w nich coś dobrego. Szanuje poglądy innych.

       

      10. Sprawnie komunikuje się w języku polskim, korzysta ze źródeł książkowych oraz multimedialnych, swobodnie wyraża swoje myśli i przeżycia w formie pisemnej i ustnej.

       

       

      III. Cele ogólne

       

      Działalność wychowawcza w szkole i placówce polega na prowadzeniu działań z zakresu promocji zdrowia oraz wspomaganiu ucznia i wychowanka w jego rozwoju ukierunkowanym na osiągnięcie pełnej dojrzałości w sferze:

                  1) fizycznej – ukierunkowanej na zdobycie przez ucznia i wychowanka wiedzy

                  i umiejętności pozwalających na prowadzenie zdrowego stylu życia i podejmowania            zachowań prozdrowotnych,

                  2) psychicznej – ukierunkowanej na zbudowanie równowagi i harmonii psychicznej,    osiągnięcie właściwego stosunku do świata, poczucia siły, chęci do życia i witalności,    ukształtowanie postaw sprzyjających rozwijaniu własnego potencjału kształtowanie środowiska sprzyjającego rozwojowi uczniów, zdrowiu i dobrej kondycji psychicznej,

                  3) społecznej – ukierunkowanej na kształtowanie postawy otwartości w życiu społecznym,   opartej na umiejętności samodzielnej analizy wzorów i norm społecznych oraz dokonywania         wyborów, a także doskonaleniu umiejętności wypełniania ról społecznych,

                  4) aksjologicznej – ukierunkowanej na zdobycie konstruktywnego i stabilnego systemu          wartości, w tym docenienie znaczenia zdrowia oraz poczucia sensu istnienia.

       

      Działalność wychowawcza obejmuje w szczególności:

                  1) współdziałanie całej społeczności szkoły na rzecz kształtowania u uczniów wiedzy,           umiejętności i postaw określonych w sylwetce absolwenta,

                  2) kształtowanie hierarchii systemu wartości, w którym zdrowie i odpowiedzialność za własny rozwój należą do jednych z najważniejszych wartości w życiu , a decyzje w tym         zakresie podejmowane są w poczuciu odpowiedzialności za siebie i innych,

                  3) współpracę z rodzicami lub opiekunami uczniów w celu budowania spójnego systemu          wartości oraz kształtowania postaw prozdrowotnych i promowania zdrowego stylu życia oraz zachowań proekologicznych,

                  4) wzmacnianie wśród uczniów i wychowanków więzi ze szkołą oraz społecznością lokalną,

                  5) kształtowanie przyjaznego klimatu w szkole lub placówce, budowanie prawidłowych            relacji rówieśniczych oraz relacji uczniów i nauczycieli, wychowanków i wychowawców,

                 a także nauczycieli, wychowawców i rodziców lub opiekunów, w tym wzmacnianie więzi

                 z rówieśnikami oraz nauczycielami i wychowawcami,

                  6) doskonalenie umiejętności nauczycieli i wychowawców w zakresie budowania      podmiotowych relacji z uczniami oraz ich rodzicami lub opiekunami oraz warsztatowej      pracy z grupą uczniów,

                  7) wzmacnianie kompetencji wychowawczych nauczycieli i wychowawców oraz rodziców             lub opiekunów,

                  8) kształtowanie u uczniów postaw prospołecznych, w tym poprzez możliwość udziału

                 w działaniach z zakresu wolontariatu, sprzyjających aktywnemu uczestnictwu uczniów

                 w życiu społecznym,

                  9) przygotowanie uczniów do aktywnego uczestnictwa w kulturze i sztuce narodowej

                  i światowej,

                  10) wspieranie edukacji rówieśniczej i programów rówieśniczych mających na celu     modelowanie postaw prozdrowotnych i prospołecznych,

                  11) współpracę ze szkołą, która ma za Patrona Króla Jana III Sobieskiego, w celu  

      wymiany wzajemnych doświadczeń.

       

      Działalność edukacyjna w szkole polega na stałym poszerzaniu i ugruntowywaniu wiedzy                 i umiejętności u uczniów i wychowanków, ich rodziców lub opiekunów, nauczycieli

      i wychowawców z zakresu promocji zdrowia i zdrowego stylu życia.

       

      Działalność edukacyjna obejmuje w szczególności:

                  1) poszerzenie wiedzy rodziców lub opiekunów, nauczycieli i wychowawców na temat   prawidłowości rozwoju i zaburzeń zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży, rozpoznawania           wczesnych objawów używania środków odurzających, substancji psychotropowych,      środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych, a także suplementów diet

                  i leków w celach innych niż medyczne oraz postępowania w tego typu przypadkach,

                  2) rozwijanie i wzmacnianie umiejętności psychologicznych i społecznych uczniów,

                  3) kształtowanie u uczniów umiejętności życiowych, w szczególności samokontroli, radzenia sobie ze stresem, rozpoznawania i wyrażania własnych emocji,

                  4) kształtowanie krytycznego myślenia i wspomaganie uczniów i wychowanków

                  w konstruktywnym podejmowaniu decyzji w sytuacjach trudnych, zagrażających             prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu,

                  5) doskonalenie kompetencji nauczycieli i wychowawców w zakresie profilaktyki używania            środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych          substancji psychoaktywnych, norm rozwojowych i zaburzeń zdrowia psychicznego wieku

                 rozwojowego.

       

                  Działalność informacyjna w szkole polega na dostarczaniu rzetelnych i aktualnych informacji, dostosowanych do wieku oraz możliwości psychofizycznych odbiorców, na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych skierowanych do uczniów oraz ich rodziców lub opiekunów, a także nauczycieli i wychowawców oraz innych pracowników szkoły.

       

      Działalność informacyjna obejmuje w szczególności:

                  1) dostarczenie aktualnych informacji nauczycielom, wychowawcom i rodzicom lub       opiekunom na temat skutecznych sposobów prowadzenia działań wychowawczych

                  i profilaktycznych związanych z przeciwdziałaniem używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych

                  i innych zagrożeń cywilizacyjnych,

                  2) udostępnienie informacji o ofercie pomocy specjalistycznej dla uczniów i wychowanków,          ich rodziców lub opiekunów w przypadku używania środków odurzających, substancji        psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych,

                  3) przekazanie informacji uczniom i wychowankom, ich rodzicom lub opiekunom oraz         nauczycielom i wychowawcom na temat konsekwencji prawnych związanych z naruszeniem    przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii,

                  4) informowanie uczniów i wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów

                  o obowiązujących procedurach postępowania nauczycieli i wychowawców oraz o metodach     współpracy szkół i placówek z Policją w sytuacjach zagrożenia narkomanią.

       

      Działalność profilaktyczna w szkole polega na realizowaniu działań z zakresu profilaktyki uniwersalnej, selektywnej i wskazującej.

       Działalność profilaktyczna obejmuje:

                  1) wspieranie wszystkich uczniów i wychowanków w prawidłowym rozwoju i zdrowym        stylu życia oraz podejmowanie działań, których celem jest ograniczanie zachowań        ryzykownych niezależnie od poziomu ryzyka używania przez nich środków odurzających,          substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych,

                  2) wspieranie uczniów i wychowanków, którzy ze względu na swoją sytuację rodzinną,         środowiskową lub uwarunkowania biologiczne są w wyższym stopniu narażeni na ryzyko     zachowań ryzykownych,

                  3) wspieranie uczniów i wychowanków, u których rozpoznano wczesne objawy używania        środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych lub występowania innych zachowań ryzykownych, które nie         zostały zdiagnozowane jako zaburzenia lub choroby wymagające leczenia.

       

      Działania te obejmują w szczególności:

                  1) realizowanie wśród uczniów i wychowanków oraz ich rodziców lub opiekunów      programów profilaktycznych i promocji zdrowia psychicznego dostosowanych do potrzeb     indywidualnych i grupowych oraz realizowanych celów profilaktycznych,       rekomendowanych w ramach systemu rekomendacji, o którym mowa w Krajowym    Programie Przeciwdziałania Narkomanii,

                  2) przygotowanie oferty zajęć rozwijających zainteresowania i uzdolnienia, jako             alternatywnej pozytywnej formy działalności zaspakajającej ważne potrzeby, w             szczególności potrzebę podniesienia samooceny, sukcesu, przynależności i satysfakcji      życiowej,

                  3) kształtowanie i wzmacnianie norm przeciwnych używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych      przez uczniów, a także norm przeciwnych podejmowaniu innych zachowań ryzykownych,

                  4) doskonalenie zawodowe nauczycieli i wychowawców w zakresie realizacji szkolnej          interwencji profilaktycznej w przypadku podejmowania przez uczniów i wychowanków           zachowań ryzykownych,

                  5) włączanie, w razie potrzeby, w indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny,

                  o którym mowa w art. 71b ust. 1b ustawy o systemie oświaty, działań z zakresu             przeciwdziałania używaniu środków odurzających, substancji psychotropowych, środków

                  zastępczych, nowych substancji psychoaktywnych.

       

      W bieżącym roku szkolnym najważniejsze działania w pracy wychowawczej są ukierunkowane na:

      • wspomaganie rozwoju ucznia w sferze emocjonalnej, społecznej i twórczej,
      • przygotowanie uczniów do prawidłowego funkcjonowania w grupie społecznej (szkole, klasie),
      • wychowanie do wartości,
      • kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno,
      • wspomaganie wychowawczej roli rodziny,
      •  wzbudzanie poczucia przynależności do grupy,
      • rozbudzanie poczucia własnej wartości, wiary we własne siły i możliwości,
      •  budowanie poczucia tożsamości regionalnej i narodowej,
      •  przeciwdziałanie przemocy, agresji i uzależnieniom,
      •  przeciwdziałanie pojawianiu się zachowań ryzykownych,
      • troska o szeroko pojęte bezpieczeństwo podopiecznych, nauczycieli i rodziców

       

      Zadania profilaktyczne programu to:

      • zapoznanie z normami zachowania obowiązującymi w szkole oraz ich respektowanie,
      •  znajomość zasad ruchu drogowego – bezpieczeństwo w drodze do szkoły,
      •  promowanie zdrowego stylu życia,
      •  kształtowanie nawyków prozdrowotnych,
      • dbanie o higienę, przestrzeganie procedur przeciwepidemicznych,
      •  rozpoznawanie sytuacji i zachowań ryzykownych, w tym korzystanie ze środków psychoaktywnych (lekarstw bez wskazań lekarskich, papierosów, alkoholu i narkotyków),
      •  eliminowanie z życia szkolnego agresji i przemocy rówieśniczej,
      •  niebezpieczeństwa związane z nadużywaniem komputera, Internetu, telefonów komórkowych i telewizji,
      • wzmacnianie poczucia własnej wartości uczniów, podkreślanie pozytywnych doświadczeń życiowych, pomagających młodym ludziom ukształtować pozytywną tożsamość,
      • uczenie sposobów wyrażania własnych emocji i radzenia sobie ze stresem,
      • ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci.

       

      IV. Struktura oddziaływań wychowawczych

      1. Dyrektor szkoły:
      • stwarza warunki dla realizacji procesu wychowawczego w szkole,
      •  sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne, dba o prawidłowy poziom pracy wychowawczej i opiekuńczej szkoły,
      • inspiruje nauczycieli do poprawy istniejących lub wdrożenia nowych rozwiązań w procesie kształcenia, przy zastosowaniu innowacyjnych działań programowych, organizacyjnych

      lub metodycznych, których celem jest rozwijanie kompetencji uczniów,

      • stwarza warunki do działania w szkole: wolontariuszy, stowarzyszeń i innych organizacji,  których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły,
      •  współpracuje z zespołem wychowawców, pedagogiem szkolnym, oraz Samorządem Uczniowskim, wspomaga nauczycieli w realizacji zadań,
      • czuwa nad realizowaniem przez uczniów obowiązku szkolnego,
      •  nadzoruje zgodność działania szkoły ze statutem, w tym dba o przestrzeganie zasad oceniania, praw uczniów, kompetencji organów szkoły,
      •  nadzoruje realizację szkolnego programu profilaktyczno - wychowawczego.

       

      2. Rada pedagogiczna:

      • uczestniczy w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły i potrzeb w zakresie działań profilaktycznych,
      •  opracowuje projekt programu wychowawczo-profilaktycznego i uchwala go

      w porozumieniu z Radą Rodziców ,

      •  opracowuje i zatwierdza dokumenty i procedury postępowania nauczycieli w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością
      •  uczestniczy w realizacji szkolnego programu profilaktyczno – wychowawczego,
      •  uczestniczy w ewaluacji szkolnego programu profilaktyczno - wychowawczego.

       

      1. Nauczyciele:
      • współpracują z wychowawcami klas w zakresie realizacji zadań wychowawczych, uczestniczą w realizacji Szkolnego Programu Profilaktyczno - Wychowawczego,
      •  reagują na obecność w szkole osób obcych, które swoim zachowaniem stwarzają zagrożenie dla ucznia,
      • reagują na przejawy agresji, niedostosowania społecznego i uzależnień uczniów,
      •  przestrzegają obowiązujących w szkole procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością,
      • udzielają uczniom pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych,
      •  kształcą i wychowują dzieci w duchu patriotyzmu i demokracji,
      •  rozmawiają z uczniami i rodzicami o zachowaniu i frekwencji oraz postępach w nauce na swoich zajęciach,
      •  wspierają zainteresowania i rozwój osobowy ucznia,

       

      4. Wychowawcy klas:

      • diagnozują sytuację wychowawczą w klasie,
      •  rozpoznają indywidualne potrzeby uczniów,
      • na podstawie dokonanego rozpoznania oraz celów i zadań określonych w Szkolnym

      Programie Profilaktyczno – Wychowawczym opracowują plan pracy wychowawczej dla klasy na dany rok szkolny, uwzględniając specyfikę funkcjonowania zespołu klasowego i potrzeby uczniów,

      •  przygotowują sprawozdanie z realizacji planu pracy wychowawczej i wnioski do dalszej pracy,
      •  zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców z prawem wewnątrzszkolnym i obowiązującymi zwyczajami, tradycjami szkoły,
      •  są członkami zespołu wychowawców i wykonują zadania zlecone przez przewodniczącego zespołu,
      •  oceniają zachowanie uczniów swojej klasy, zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami,
      •  współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami uczniów, pedagogiem szkolnym oraz specjalistami pracującymi z uczniami o specjalnych potrzebach,
      •  wspierają uczniów potrzebujących pomocy, znajdujących się w trudnej sytuacji,
      •  rozpoznają oczekiwania swoich uczniów i ich rodziców,
      •  dbają o dobre relacje uczniów w klasie,
      •  podejmują działania profilaktyczne w celu przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom podopiecznych,
      • współpracują z sądem, policją, innymi osobami i instytucjami działającymi na rzecz dzieci

       i młodzieży,

      •  podejmują działania w zakresie poszerzania kompetencji wychowawczych

       

      1. Zespół wychowawców:
      •  opracowuje projekty procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia młodzieży demoralizacją i przestępczością, zasad współpracy z instytucjami i osobami działającymi na rzecz uczniów, propozycje modyfikacji zasady usprawiedliwiania nieobecności, karania, nagradzania, wystawiania ocen zachowania i innych,
      •  analizuje i rozwiązuje bieżące problemy wychowawcze,
      •  ustala potrzeby w zakresie doskonalenia umiejętności wychowawczych nauczycieli, w tym rozpoczynających pracę w roli wychowawcy,
      • przygotowuje analizy i sprawozdania w zakresie działalności wychowawczej

      i profilaktycznej szkoły,

      •  inne, wynikające ze specyfiki potrzeb danej szkoły.

       

      6. Pedagog szkolny: / pedagog specjalny / psycholog:

      •  diagnozuje środowisko wychowawcze,
      •  zapewnia uczniom pomoc pedagogiczną w odpowiednich formach,
      •  współpracuje z rodzicami uczniów potrzebującymi szczególnej troski wychowawczej lub stałej opieki,
      •  zabiega o różne formy pomocy wychowawczej i materialnej dla uczniów,
      •  współpracuje z rodzicami w zakresie działań wychowawczych i profilaktycznych, udziela pomocy pedagogicznej rodzicom uczniów,
      •  współpracuje z placówkami wspierającymi proces dydaktyczno-wychowawczy szkoły

      i poszerzającymi zakres działań o charakterze profilaktycznym w tym z poradnią psychologiczno-pedagogiczną,

       

      7. Rodzice:

      •  współtworzą szkolny program profilaktyczno - wychowawczy,
      •  uczestniczą w diagnozowaniu pracy wychowawczej szkoły,
      • uczestniczą w wywiadówkach organizowanych przez szkołę,
      •  zasięgają informacji na temat swoich dzieci w szkole,
      •  współpracują z wychowawcą klasy, pedagogiem i innymi nauczycielami uczącymi

      w klasie,

      • dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez uczniów,
      •  rada rodziców uchwala w porozumieniu z radą pedagogiczną program profilaktyczno - wychowawczy szkoły.

       

      8. Samorząd uczniowski:

      •  jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły, działalności oświatowej, sportowej oraz rozrywkowej zgodnie z własnymi potrzebami i możliwościami organizacyjnymi w porozumieniu z dyrektorem,
      •  uczestniczy w diagnozowaniu sytuacji wychowawczej szkoły,
      •  współpracuje z Zespołem Wychowawców i Radą Pedagogiczną,
      •  prowadzi akcje pomocy dla potrzebujących kolegów,
      • reprezentuje postawy i potrzeby środowiska uczniowskiego,
      •  propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji,
      •  dba o dobre imię i honor szkoły oraz wzbogaca jej tradycję,
      •  może podejmować działania z zakresu wolontariatu.

       

      V. Kalendarz uroczystości szkolnych w roku szkolnym 2023/2024

       

        1. Świętowanie Dnia  Patrona szkoły – Króla Jana III Sobieskiego
        2.  Pasowanie na przedszkolaka.
        3.  Ślubowanie klas I – uroczyste pasowanie na ucznia.
        4. Dzień Chłopaka
        5. Dzień  Komisji Edukacji Narodowej
        6. Święto Niepodległości.
      1.  Wigilia klasowa.
      2.  Święto Wiosny.
      3. Dzień Kobiet
      4. Dzień Pamięci o Żołnierzach Wyklętych
      5. Śniadanie wielkanocne
      6. Święto Konstytucji 3 Maja
      7. Zakończenie roku szkolnego

       

       

      VI. Szczegółowe cele wychowawcze do realizacji w roku szkolnym 2023/2024

       

      Cel ogólny 1.

       Celem podstawowym Szkolnego Programu Wychowawczo - Profilaktycznego jest wspieranie wszechstronnego rozwoju osobowego uczniów, dbałość o ich rozwój fizyczny, emocjonalny, intelektualny, moralny i społeczny oraz przygotowanie uczniów do prawidłowego funkcjonowania we współczesnym świecie. Cel ten będzie realizowany poprzez realizację zadań w następujących obszarach:

       

      Obszar I : Wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw patriotycznych i obywatelskich.

      Obszar II: Kształtowanie postaw społecznych.

      Obszar III: Edukacja zdrowotna i ekologiczna.

      Obszar IV :  Bezpieczeństwo i  profilaktyka zachowań ryzykownych.

       

      Obszar I 

      Wychowanie do wartości poprzez kształtowanie postaw patriotycznych                                 i obywatelskich.

       

       

      Cel: Kształtowanie osobowości uczniów  w oparciu o normy etyczne,  przyjęty system wartości i prezentowane wzorce osobowe.

      Zadania

      Formy realizacji

      Osoby odpowiedzialne

      Dostarczanie wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń i najwybitniejszych postaci z dziejów regionu i Polski, uświadamianie znaczenia świąt narodowych.

      1. Organizowanie apeli z okazji rocznic i świąt państwowych z okazji:

      - Święta Niepodległości,

      - Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych,

      - Dnia Flagi i Dnia Konstytucji 3 Maja.

       

      wyznaczeni nauczyciele

      2. Zapoznanie uczniów z postacią Króla Jana III Sobieskiego i propagowanymi przez niego wartościami  w ramach Dnia Patrona Szkoły.

       

      Dorota Kamińska

      3. Przygotowywanie gazetek w salach lekcyjnych i w holu szkoły z okazji świąt i uroczystości państwowych.

      wyznaczeni nauczyciele,

      uczniowie

      4. Przygotowywanie uczniów do udziału  w konkursach historycznych.

      nauczyciel historii

      Kształtowanie szacunku do własnego państwa, symboli narodowych, pamiątek historycznych, miejsc pamięci narodowej, zabytków i wytworów kultury.

      1.Kultywowanie ceremoniału szkolny – udział Pocztu Sztandarowego Szkoły w uroczystościach patriotycznych.

       

      opiekun pocztu sztandarowego

       

      2. Złożenie kwiatów pod popiersiem Króla Jana III Sobieskiego w ramach obchodów Dnia Patrona Szkoły.

       

      Dorota Kamińska

      3. Wycieczki do  muzeów, miejsc pamięci narodowej, zwiedzania zabytków.

      wychowawcy klas, nauczyciel historii

      Kształtowanie więzi z krajem ojczystym, świadomości obywatelskiej i poczucia dumy narodowej.

      1.Obchody „Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego”.

      nauczyciel                  j. polskiego

      2. Poznawanie walorów różnych regionów Polski   w czasie wycieczek i wyjazdów na zieloną szkołę.

       

      wychowawcy klas, opiekunowie wycieczek

      3.Udział w  ogólnopolskiej akcji: Narodowe Czytanie.

      nauczyciele j.polskiego

      4.Organizowanie wycieczek  po Krakowie i okolicy w celu poznania zabytków i historii naszego regionu. 

      wychowawcy klas, nauczyciel historii

      Rozwijanie zamiłowań czytelniczych i sięgania do kanonu literatury polskiej.

       

      1.Zapoznanie uczniów z regulaminem biblioteki szkolnej oraz zasadami wypożyczania podręczników.

       

      bibliotekarz

      2.Organizowanie akcji „Przerwa na czytanie”

      Anna Przebieracz,

      Ewa Stus

      3. Zorganizowanie obchodów Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek.

      Agnieszka Mazur

      Barbara Cetera

      4. Organizowanie wyjazdów do teatru na spektakle  lub do kina  na ekranizacje  dzieł literackich.

      wychowawcy klas, nauczyciele j.polskiego

       

       

      Obszar II

      Kształtowanie postaw społecznych.

       

       

      Cel: Uczenie odpowiedzialności za dobre imię rodziny, klasy i szkoły i wdrażanie do pełnienia ról społecznych.

       

      Zadania

      Formy realizacji

      Osoby odpowiedzialne

      Stwarzanie warunków do przyjaznej adaptacji w nowym miejscu i nowej roli uczniom klasy I i IV oraz nowym uczniom naszej szkoły

      1. Objęcie  szczególną opieką wychowawcy/pedagoga i psychologa nowych uczniów.

      wychowawcy klas, pedagog, psycholog, wszyscy nauczyciele

      2.Przeprowadzenie zajęć  dla uczniów klasy IV na temat: Jak odnaleźć się w klasie.

      pedagog, psycholog, wychowawca klasy IV

      3. Włączanie uczniów w życie klasy i szkoły poprzez czynny udział w uroczystościach, apelach, konkursach .

      wszyscy nauczyciele, wychowawcy klas, uczniowie

      4. Uwrażliwianie uczniów klas starszych na potrzebę zapewniania bezpieczeństwa młodszym kolegom i nowym uczniom.

      wychowawcy klas

      5. Kształtowanie postaw koleżeńskich i altruistycznych.

      wychowawcy klas

      6. Zapoznanie z regulaminami obowiązującymi w szkole w tym ze Statutem.

      wychowawcy klas

      7. Wprowadzenie oraz systematyczne i

      cierpliwe przypominanie uczniom obowiązujących w szkole i na lekcjach zasad zachowania.

      wszyscy nauczyciele

      8. Uczenia zasad zachowania w miejscach użyteczności publicznej podczas wyjść i wyjazdów na wycieczki.

      opiekunowie wycieczek, wychowawcy klas

      Rozwijanie umiejętności pracy na rzecz społeczności uczniowskiej i budzenie zainteresowań aktualnymi problemami najbliższego środowiska.

      1.Umożliwienie uczniom odkrywania własnych możliwości, predyspozycji,  i wykorzystanie ich w twórczym działaniu w pracach Samorządu Uczniowskiego.

      opiekun samorządu uczniowskiego

      2.  Zaangażowanie  społeczności szkolnej w działania Szkolnego Koła Wolontariatu.

      opiekunowie wolontariatu

      3.Prowadzenie zajęć rozwijających kompetencje społeczno- emocjonalne uczniów.

      psycholog szkolny

      4. Realizacja projektu Uniwersytetu Dzieci w Klasie „Jak rozpoznawać emocje? – w  klasie II

      pedagog szkolny

      5. Integrowanie zespołu klasowego.

      wychowawcy klas

      5.Kultywowanie tradycji szkolnych, rodzinnych i religijnych poprzez organizowanie  uroczystości tj.  wspólne świętowanie  z okazji Dnia  Patrona szkoły, Dzień chłopaka, Pasowanie na przedszkolaka, ślubowanie klas I, Dzień nauczyciela, Wróżby Andrzejkowe, Mikołajki, Wigilia , Dzień Babci i dziadka, Dzień Kobiet, Spotkanie Wielkanocne.

      wyznaczeni nauczyciele

      Praca z uczniem ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

      1.Objęcie pomocą psychologiczno-pedagogiczną uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych.

       

      pedagog, psycholog, pedagog specjalny, terapeuta pedagogiczny, logopeda

      2. Prowadzenie zajęć rewalidacyjnych, dydaktyczno - wyrównawczych korekcyjno- kompensacyjnych i logopedycznych.

      3. Objęcie uczniów  potrzebujących wsparcia indywidualną  opieką pedagoga, psychologa szkolnego i pedagoga specjalnego.

      4. Przygotowywanie uczniów uzdolnionych do udziału w konkursach i olimpiadach przedmiotowych.

      nauczyciele poszczególnych przedmiotów

      5. Umożliwienie uczniom prezentacji swoich talentów i zainteresowań  poprzez udział w występach, konkursach, przeglądach.

       

      wszyscy nauczyciele

      6. Włącznie uczniów w obchody „Międzynarodowego Dnia Tabliczki Mnożenia”

      Teresa Falisz,

      Elżbieta Bator,

      Zofia Skalny

      7. Prezentacja osiągnięć uczniów na gazetkach, w gablotach, na stronie internetowej szkoły.

      Anna Przebieracz, Paulina Stolarska, Sebastian Kmita

       

      8. Rozwijanie umiejętności uczenia się (uczenie mnemotechnik) oraz higieny pracy umysłowej.

      pedagog, psycholog,

      9. Organizacja zajęć z wykorzystaniem pomocy zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

      wszyscy nauczyciele

      10. Organizowanie  Dnia Języka Angielskiego.

      Małgorzata Dudek

      Współpraca ze środowiskiem lokalnym

      1.Zaangażowanie rodziców do współpracy w ramach Rady Rodziców i Rad klasowych.

      dyrektor,

      wychowawcy klas

      2.Organizowanie warsztatów i spotkań w ramach pedagogizacji rodziców.

      dyrektor, pedagog, psycholog

      3. Współpraca z instytucjami wspierającymi rodzinę i szkołę tj. GOPS-Liszki, Poradnia PP w Zabierzowie, Sąd Rodzinny, Policja, Parafia, Gminna Komisja Rozwiązywania

      Problemów Alkoholowych itp. 

      pedagog, pedagog specjalny, psycholog,

      4. Udział w życiu kulturalnym społeczności lokalnej.

      dyrektor

       

      Obszar III

      Edukacja zdrowotna i proekologiczna

       

      Cel: Propagowanie zdrowego stylu życia i postaw przyjaznych środowisku.

      Zadania

      Formy realizacji

      Osoby odpowiedzialne

      Rozwijanie aktywności fizycznej i propagowanie aktywnych form wypoczynku na świeżym powietrzu.

      1. Organizacja aktywnego wypoczynku poprzez wycieczki, piesze wędrówki po najbliższej okolicy

      wychowawcy klas, nauczyciel wychowania fizycznego

      2. Spędzanie przerw na świeżym powietrzu.

      nauczyciele dyżurujący

      3.Wyjazdy na zieloną szkołę.

      wychowawcy klas

      4. Poszerzenie oferty szkoły o dodatkowe zajęcia pozalekcyjne o charakterze sportowo- ruchowym zgodnie z potrzebami uczniów i rodziców.

      dyrektor

      5. Przygotowywanie uczniów do udziału w zawodach, turniejach i olimpiadach sportowych.

      nauczyciel wychowania fizycznego

      6.Prowadzenie lekcji wychowawczej nt. sportu, rekreacji i aktywnego wypoczynku.

      wychowawcy klas

      7. Przygotowanie uczniów do egzaminu na Kartę Rowerową.

      nauczyciel informatyki, rodzice,

      8. Organizacja imprez tanecznych : Andrzejki, Bal karnawałowy.

      samorząd szkolny, opiekun samorządu

      Propagowanie postaw prozdrowotnych.

      1.Uczestnictwo w programach edukacyjnych: „Szklanka mleka” , „Owoce w szkole”

      dyrektor

      2. Wyczulenie i szybkie reagowanie na wszelkie przejawy zachowań depresyjnych lub autodestrukcyjnych wśród uczniów.

      wszyscy nauczyciele, wychowawcy, specjaliści

      3.Zapoznanie uczniów z zasadami higieny i problemami okresu dojrzewania.

      nauczyciel wdżr

      4. Rozwijanie opiekuńczego stosunku do kolegów, poszanowanie ich zdrowia oraz troska o ich bezpieczeństwo.

      wszyscy nauczyciele, uczniowie

      5. Organizowanie zajęć edukacyjnych oraz prelekcji na temat zagrożeń wynikających ze szkodliwości zażywania narkotyków, dopalaczy, alkoholu oraz papierosów.

      wychowawcy, pedagog, psycholog,

      nauczyciel wdzr

      6. Kształtowanie postaw asertywnych.

      wychowawcy, nauczyciel wdzr

      Kształtowanie postawy odpowiedzialności za środowisko.

      1. Omawianie tematyki ochrony przyrody i zagrożeń dla środowiska.

      nauczyciel przyrody, nauczyciel biologii

      2. Przygotowywanie uczniów do udziału w konkursach przyrodniczych i ekologicznych.

      nauczyciel przyrody, nauczyciel biologii

      3. Udział w akcji „Sprzątanie świata”.

      dyrektor

      4. Wyrabianie nawyków oszczędzania wody, energii, papieru.

      nauczyciele, uczniowie

      5. Uświadamianie korzyści z zagospodarowania surowców wtórnych.

      nauczyciel przyrody,

      6.Udział w akcjach zbiórki zżutych baterii, plastikowych zakrętek

       

      7.Uczenie właściwego stosunku do przyrody.

      nauczyciel przyrody, opiekunowie wyjść i wycieczek,

      8. Organizowanie obchodów Dnia Ziemi.

      nauczyciele przedszkola

       

       

      Obszar IV

      Bezpieczeństwo i profilaktyka zachowań ryzykownych.

       

       

      Cel: Uczenie zasad bezpieczeństwa, eliminowanie czynników ryzyka zachowań agresywnych oraz zagrożeń płynących z sieci.

       

      Zadania

      Formy realizacji

      Osoby odpowiedzialne

      Kształtowanie prawidłowych postaw dotyczących bezpieczeństwa w szkole i poza nią

      1. Zapobieganie zachowaniom niebezpiecznym w czasie przerw międzylekcyjnych.

      nauczyciele dyżurujący, uczniowie

      2. Szybkie reagowanie na przejawy agresji słownej wśród uczniów.

      wszyscy nauczyciele, uczniowie

      3. Zapoznanie uczniów ze skutkami karnymi stosowania przemocy i cyberprzemocy- zorganizowanie spotkania z policjantami  Wydziału Prewencji.

      nauczyciel informatyki, pedagog

      4. Konsekwentne stosowanie kar za zachowania agresywne.

      wychowawcy, wszyscy nauczyciele,

      Uczenie zasad bezpiecznego korzystania z Internetu oraz social mediów.

      1.Ukazywanie zagrożeń płynących z nieumiejętnego korzystania z mediów społecznościowych i Internetu poprzez prowadzenie zajęć dotyczących  problemu uzależnienia od Internetu, hejtingu, stalkingu, cyberprzemocy.

      wychowawcy, pedagog, nauczyciel informatyki, nauczyciel wdżr

      2.Rozwijanie umiejętności odpowiedzialnego korzystania ze środków upowszechniania informacji.

      nauczyciel informatyki,

      3. Uświadamianie rodzicom konieczności kontroli aktywności ich dzieci w Internecie podczas  rozmów i zebrań  z rodzicami.

      wychowawcy, pedagog, psycholog

       

       

       

      Ewaluacja

      Przebieg pracy wychowawczo-profilaktycznej i jej efekty poddawane są systematycznej obserwacji i ocenie. Informacje zwrotne pochodzące od uczniów, rodziców i nauczycieli służą doskonaleniu pracy i wyciąganiu wniosków na przyszłość.

      Narzędzia ewaluacji:

       − obserwacja zachowania uczniów,

      − analiza dokumentacji szkolnego pedagoga, wychowawców i innych nauczycieli,

      − analiza sukcesów i osiągnięć uczniów,

      − rozmowy indywidualne z rodzicami, uczniami i pracownikami szkoły,

      − ankieta dla uczniów, rodziców i pracowników szkoły.

       Ewaluacji programu wychowawczo-dydaktycznego dokona powołany przez dyrektora szkoły zespół ds. ewaluacji programu, oceniający rezultaty i efektywność prowadzonych działań.

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Króla Jana III Sobieskiego w Rącznej
      • (12 )280 80 26 tel.fax (12) 280 80 26 Inspektor Ochrony Danych Osobowych - kontakt : iod@liszki.pl
      • Rączna1 32-060 Liszki Poland
      • adres WWW spraczna1edupage.org
    • Logowanie